Skocz do zawartości

Xbox One: komentarze i inne rozmowy


MaZZeo

Rekomendowane odpowiedzi

Inna sprawa. Z własnych przemyśleń - jaki ten świat technologi jest skomplikowany. Trochę o pieniądzach, o tym jak szukałem sprzętu audio i jak bardzo chciałem być sprytny i chyba się prawie udało... dam w spojlery dla zainteresowanych.


Rozdział 1: Było zaje.biście.

W 2012 grałem u kumpla na Soniaczu 42", do tego miał podpięty amplituner Onkyo z 5.1 w tym dwie kolumny. Sprzęt audio kupił za około 4000-4500zł. Byłem tak mega zajarany - BC2 na multi wyraźnie było słychać z której strony strzelają. Od tamtego czasu obiecywałem sobie dorobić się kiedyś takiego cuda. TV kupiłem 49" 4K HDR, przyszła więc pora na audio. W zeszłym roku inny ziomek kupił zestaw Yamahy. Byłem wtedy święcie przekonany, że wydał koło 2500zł, bo mówił, że coś tam z promocji, etc. Wtedy pomyślałem - O! To jest do zrobienia - zacząłem odkładać kasę (w myślach). W końcu miałem trochę gotówki na boku i przyszła pora, żeby się rozeznać.

 

Rozdział 2: Będzie zaje.biście.

 

Amplituner HDMI za mniej jak 1000zł? Zapomnij. 5.1 za mniej jak 1500-2000zł? Zapomnij. Pytam więc kumpla - Ty, ile Ty wydałeś? Zaczął podliczać - yyy... to było tak. Za amplituner wyszło jakieś 2000zł. Głośniki osobno... do tego jeszcze blu-ray... ale ten był z tego wszystkiego najtańszy, bo jakieś 500zł... razem wyszło coś koło 5k PLN. A co? - zapytał. Nie chciało mi się nawet zaczynać, że szukam czegoś w okolicy połowy tego, bo brzmiało to conajmniej ironicznie. Dźwięk z TV nie jest zły, ale brakuje mu tego kopa, tego basu, że jak w Forzie dodam gazu w Subaru napedzanym boxerem, to chcę, żeby sąsiad wyleciał ze swojego mieszkania, piętro niżej, przez okno. Poczytałem na forach, odwiedziłem kumpla blacharza, który miał do kompa wpięte dwie kolumny M-Audio - okazuje się, że dobre stereo też brzmi elegancko. Rozeznałem się i się okazało, że amplituner + kolumny to koszt w okolicach 2500-3000zł. Jest lepiej, ale stwierdzilem, że chyba dalej czułbym się głupio wydając taką kasę na parę głośników i wzmacniacz. Wpadłem na pomysł - sprzęty używane! Po co mi nowy amp, skoro mogę znaleźć w zadbanym stanie, przecież to i tak stoi w jednym miejscu, to o ile nie będzie nic poprzepalane to będzie ekstra. No i znalzłem!

 

Rozdział 3: Jest zaj.e.biście... ale nie do końca.

 

Onkyo w cenie prawie 300zł. Model z roku 2010. Wszysciutko sprawne. Bez pudełka, ale nie szkodzi. Dzień później trafiam dwie fajne (150W jedna) kolumny Sony za prawie 500zł. W stanie jakby nieśmiganym. Przestrzeżony przez sprzedawcę amplitunera sprawdzam czy żaden element nie jest spalony - wszystko gra. Podłączam i... się rozpływam, brzmi to naprawdę dobrze. Dźwięk jest bardzo czysty. Słychać wszystkie tony, w dodatku odległość dźwięków jest rozpoznawana i słyszalna. Bas tak trzepie, że sąsiedzi spoceni, bo nie spodziewali się trzęsień w tej okolicy. Cud miód.

 

Problem jest jeden, bo tak naprawdę (jakby się ktoś jeszcze nie domyślił) to wcale się nie znam na technikaliach. Amplituner ma wejścia HDMI, ale są one w wersji 1.4. Nie wiedziałem, że ma to znaczenie dla TV 4K. Nie wiedziałem tak naprawdę, że są różne rodzaje tych HDMI. Standard 1.4 obsłuży 4K ale tylko w 24 klatkach na sekundę. Miałem zamiar przesiąść się na XOX, a tu okazuje się, że mam za stary sprzęt by to pociągnął xD Oczywiście mogę zrobić myk, że podepnę konsolę normalnie do TV i użyję kabla optycznego do dźwięku, ale ponoć wtedy jakość dźwięku ucierpi... Poza tym (to może być tylko moje wrażenie), ale wydaje mi się, że jakość obrazu już ucierpiała będąc podpiątym przez amp. Kontrast i gamma wydają mi się inne, a poza tym jakby więcej ząbków na ekranie, ale to raczej nie możliwe, bo rozdzielczość jest wciąż ta sama, więc pewnie mi się wydaje.

 

Podsumowując. Kiedyś jak się nad tym zastanawiałem, to wszystko wydawało mi się bardziej w zasięgu portfela. Wydawało mi się też, że wcale nie ma tak dużo kombinacji. Jak TV ma 4K to wystarczy, żeby amplituner miał HDMI a tu jednak nie. Musi być minimum HDMI 2.0. Ehh... Niby nie mam na co narzekać, bo wszystko śmiga należycie, ale odnoszę wrażenie, że sam się trochę w bambuko zrobiłem, bo możliwe, że za jakiś czas chcąc cieszyć się pełnią możliwości sprzętowych będę musiał wymienić amplituner, który dopiero co kupiłem.

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

glupieje powoli.. od niedawna mam xbox one s, byl podlaczony do neta i nadal jest..za kazdym razem jak sie teraz loguje to nie moge sie polaczyc do sklepu. mieli strasznie dlugo i nic sie nie laczy. odlaczalem kable, reset routera i nadal to samo..

czasami pojawia sie blad 0x80a30204, sprawdzilem i niby hard reset konsoli wystarczy ale u mnie to nic nie daje.. jakies propozycje?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...