Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

@Shago o ile wzrośnie oprocentowanie nominalne względem tego, co masz obecnie? I czy bazą do podwyżki jest obecne oprocentowanie, czy przed aneksem aktualizują indywidualnie w oparciu o aktualną stope?

 

Też jestem w mBank i aktualnie mam oprocentowanie 3,98 więc jakby dodali mi 1,5% za stałą stopę to poważnie bym się zastanowił :notbad:

Odnośnik do komentarza
5 minut temu, ginn napisał:

@Shago o ile wzrośnie oprocentowanie nominalne względem tego, co masz obecnie? I czy bazą do podwyżki jest obecne oprocentowanie, czy przed aneksem aktualizują indywidualnie w oparciu o aktualną stope?

 

Też jestem w mBank i aktualnie mam oprocentowanie 3,98 więc jakby dodali mi 1,5% za stałą stopę to poważnie bym się zastanowił :notbad:


Kurczę, skąd Ty masz takie niskie oprocentowanie? Kiedy brałeś kredy i na jakiej marży?

Mi wzrośnie po przejściu o 0.9 względem tego, co mam obecnie (obecnie nie uwzględnia wczorajszej podwyżki). 

W mBanku w serwisie transakcyjnym możesz łatwo sprawdzić jaką będziesz miał różnicę.

 

 

1 minutę temu, balon napisał:

Taaa, dziś widziałem takie ogłoszenie. Świebodzin, ile to ma z 20 tys mieszkańców? 10 tys z m2

 

Po relacjach widać odbiór tej oferty :) 

 

 

73C4ABCF-1723-4FBF-9FAC-190B896DA880.jpeg

 

Serio się zastanawiam, czy to norma w całym kraju. W zeszłym roku kupiłem w Warszawie na Żeraniu 60m2 za 490k..

Odnośnik do komentarza
28 minut temu, Shago napisał:


Kurczę, skąd Ty masz takie niskie oprocentowanie? Kiedy brałeś kredy i na jakiej marży?

Mi wzrośnie po przejściu o 0.9 względem tego, co mam obecnie (obecnie nie uwzględnia wczorajszej podwyżki). 

W mBanku w serwisie transakcyjnym możesz łatwo sprawdzić jaką będziesz miał różnicę.

 

 

 

Serio się zastanawiam, czy to norma w całym kraju. W zeszłym roku kupiłem w Warszawie na Żeraniu 60m2 za 490k..

Marże mam 1,99% ale oprocentowanie nominalne uwzględnia jeszcze WIBOR na poziomie 1,99.

To wychodzi na to, że teraz można sobie pluć w brodę, że nie pomyślało się o zmianie na stopę stałą w poprzednim kwartale. 

 

Edit: Weryfikowałem sobie warunki tej stałej stopy i o dziwo uwzględnia mi nadal WIBOR 1,99.

 

Aktualne RRSO wynosi 4,07. Po zmianę na stopę stałą będzie to 6,67. Kurna nie wiem...brać i spać spokojnie, czy obgryzać paznokcie przed każdym posiedzeniem RPP przez najbliższe pięć lat? W razie drastycznego spadku stóp robię refinansowanie do innego banku i cześć. 

Edytowane przez ginn
Odnośnik do komentarza

Sytuacja jest tak poyebana, że ja niczego nie będę doradzał i sam musisz podjąć decyzję :).

Wszystkie portale branżowe są zgodne: do końca roku stopy będą jeszcze rosnąć. O ile? A któż to wie.. Po wczorajszej podwyżce ja byłem na granicy i każde kolejne podniesienie o 0.5% będzie skutkować wyższą ratą, jak obecnie mi zaproponowane przy stałym oprocentowaniu.

Edytowane przez Shago
Odnośnik do komentarza

Dobra, chyba nie ma co się zastanawiać. Różnica w racie: 1703(zmienna) vs 1840(stała). Nawet jak w 2023 wrócą do jakiegoś sensownego poziomu 2% stóp, to będzie to do przełknięcia. Żeby bolało to stopy musiałby znów szorować po podłodze, jak w trakcie pandemii. 

 

Na tą chwilę czuję duże wyższe ryzyko płaczu przy wysokich stopach 5-7% niż ból dupy, że płacę 1840 zamiast 1500. Zawsze zostaje szukanie innego banku. Doradca mówi, że brać i nie czekać. 

Edytowane przez ginn
Odnośnik do komentarza
3 hours ago, Shago said:

Osoby, które w tamtym czasie brały to są życiowe wygrywy, te pogramy Rodzina na swoim, czy MDM to był bardzo duży boost :frog:

Już nie mówiąc o kupnie w latach 1990. 
 

Niestety nie jest łatwo dorobić się osobom aktualnie koło 30. Nieruchomości wszędzie potwornie podrożały, inflacja zjada oszczędności, inwestycje się zrypały. Tylko na krypto czy nft można liczyć.

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, ginn napisał:

Dobra, chyba nie ma co się zastanawiać. Różnica w racie: 1703(zmienna) vs 1840(stała). Nawet jak w 2023 wrócą do jakiegoś sensownego poziomu 2% stóp, to będzie to do przełknięcia. Żeby bolało to stopy musiałby znów szorować po podłodze, jak w trakcie pandemii. 

 

Na tą chwilę czuję duże wyższe ryzyko płaczu przy wysokich stopach 5-7% niż ból dupy, że płacę 1840 zamiast 1500. Zawsze zostaje szukanie innego banku. Doradca mówi, że brać i nie czekać. 

 

No ja wyszedłem dokładnie z tego samego założenia: będzie chujowo, ale jednak stabilnie. Przejście do innego banku nie jest trudne w razie czego.

Odnośnik do komentarza
Cytat

Ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt na 500 tys. zł po proponowanych przez KNF zmianach? Sprawdźmy, jak to wygląda na konkretnym przykładzie. Założenia: kredyt na 25 lat i 500 tys. zł przy stawce WIBOR wynoszącej 4 proc., marży 2 proc. i buforze odsetkowym 5 pkt proc. Maksymalna rata w takim kredycie, jaką musiałby udźwignąć klient, wyniosłaby niecałe 5 tys. zł.

Rafał Kozłowski, ekspert firmy McKinsey & Company i były wiceprezes PKO BP, zwraca uwagę, że KNF w tym samym komunikacie zaleca, aby relacja raty do dochodu rozporządzalnego (dochód netto pomniejszony o koszty utrzymania nie niższe niż minimum socjalne, czyli około 1,2 tys. zł na osobę w rodzinie) nie przekraczała 50 proc. (to wspomniany wskaźnik DSTI).

W efekcie dochód netto w rodzinie z jednym dzieckiem wymagany na potrzeby takiego kredytu to 13,6 tys. zł. Do tego należy doliczyć podatki i ZUS, co oznacza, że wyjdziemy wówczas na ok. 18 tys. zł dochodu brutto miesięcznie z umów o pracę. Przy dwóch osobach utrzymujących rodzinę daje to przeciętną pensję brutto w rodzinie rzędu 9 tys. zł – szacuje Rafał Kozłowski. Do uzyskania mniejszego kredytu, wartego 300 tys. zł, ta sama trzyosobowa rodzina musiałaby mieć 13 tys. zł dochodu brutto, czyli 9,6 zł netto, więc każdy z małżonków musiałby zarabiać nieco więcej, niż wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce.

 

18k dochodu trzeba mieć żeby dostać kredyt 500k na mieszkanie :obama:

 

Zakredytowani mają lipę, ale ci co kredytu nie wzieli i mieszkania nie kupili to niech zapomną o mieszkaniu na swoim w najbliższym czasie.

 

W ogóle że trzeba być w 2% najlepiej zarabiających w kraju żeby dostać samodzielnie kredyt na mieszkanie i to mieszkanie za 500k za nie jakiś apartament. Co za czasy.

Edytowane przez Observer
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Shago napisał:

 

No ja wyszedłem dokładnie z tego samego założenia: będzie chujowo, ale jednak stabilnie. Przejście do innego banku nie jest trudne w razie czego.

A ty juz miales podpisana umowe kredytowa i jestes w trakcie splaty kredytu czy dopiero przed? Bo cos kojarze, ze dawno pisales, ze kupiles wiec moze juz splacasz.

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, ginn napisał:

W razie drastycznego spadku stóp robię refinansowanie do innego banku i cześć. 

 

3 godziny temu, Shago napisał:

Przejście do innego banku nie jest trudne w razie czego.

 

 

Pisałem o tym wcześniej Panowie. Przejście do innego banku jak spadną stopy może Was kosztować tyle samo albo więcej niż teraz macie oszczędności ze stałej stopy. Sprawdzcie te aneksy pod kątem negatywnej wyceny bo teraz zaoszczędzicie 2,5 k rocznie a jak będzieci wychodzić do innego banku to możecie tyle samo albo i więcej stracić. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Mejm napisał:

A ty juz miales podpisana umowe kredytowa i jestes w trakcie splaty kredytu czy dopiero przed? Bo cos kojarze, ze dawno pisales, ze kupiles wiec moze juz splacasz.

Tak, jestem już w trakcie regularnego spłacania i wszystkie transze zostały wypłacone.

 

 

1 godzinę temu, LiŚciu napisał:

 

 

 

Pisałem o tym wcześniej Panowie. Przejście do innego banku jak spadną stopy może Was kosztować tyle samo albo więcej niż teraz macie oszczędności ze stałej stopy. Sprawdzcie te aneksy pod kątem negatywnej wyceny bo teraz zaoszczędzicie 2,5 k rocznie a jak będzieci wychodzić do innego banku to możecie tyle samo albo i więcej stracić. 

Oczywiście sprawdzę sobie te aneksy pod kątem dziwnych zapisów.

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Teraz, Shago napisał:

Tak, jestem już w trakcie regularnego spłacania i wszystkie transze zostały wypłacone.

 

 

Oczywiście sprawdzę sobie te aneksy pod kątem dziwnych zapisów.

 

Szczerze to miałem właśnie pisać, że patrząc jak banki się zabezpieczają, jakie mają działy prawne, umowy to aż dziwne, że nie przewidziały takich ruchów i jakoś na nie się nie przygotowały.

Odnośnik do komentarza

Z ciekawości wlazłem sobie na OFE, które od biedy sprawdzam raz na parę miesięcy. Jak wiadomo, co miesiąc tam wpada parę groszy z pensji celem zasilenia emerytury na starość xd 
No i w 3 tygodnie mam tam 7000 zł mniej. Zakładam, że jak ktoś przechodzi właśnie na emeryturę to ma pecha, bo wojna ładnie mu uszczupliła cenę jednostek.

Odnośnik do komentarza

 

16 hours ago, Observer said:

 

18k dochodu trzeba mieć żeby dostać kredyt 500k na mieszkanie :obama:

 

Zakredytowani mają lipę, ale ci co kredytu nie wzieli i mieszkania nie kupili to niech zapomną o mieszkaniu na swoim w najbliższym czasie.

 

W ogóle że trzeba być w 2% najlepiej zarabiających w kraju żeby dostać samodzielnie kredyt na mieszkanie i to mieszkanie za 500k za nie jakiś apartament. Co za czasy.

 

Wejdź sobie na bankier.pl tam każdy krzyczy, że stopy trzeba podnieść do 10%, jaki wtedy będzie potrzebny dochód? :yao:

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...