Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 11.09.2024 o 13:10, Artur_K napisał(a):

 

Lokata Plus (vwfs.pl)

 

od 90-179 dni 6,5% - oprocentowanie stałe

od 180-269 dni jest również 6,5%, ale to jest zmienne korygowane co kwartał

 

 

Panowie nigdy jakoś nie zakładałem tych kąt pod lokaty ale chyba zacznę się bawić tak częścią tej bieżącej nadwyżki.

 

Tylko pytanie techniczne. Rozumiem, że potem bez problemu mogę zamknąć takie konto, nie będą mnie Niemcy „bili” w sensie jakąś opłatą za szybkie zamknięcie itp.? 

Odnośnik do komentarza

Zamknięcie konta to zwykle kwestia jednego wniosku, ale oczywiście wszystko zależy od konkretnej oferty konkretnego banku.

 

Natomiast często te konta są zupełnie bezplatne, więc tak mogą sobie wisieć latami i czekać ewentualnie na kolejne promocje. :) Ja póki co zamykałem tylko jedno, bo miało opłatę za kartę, a bez karty nie dało się go otworzyć, a kilka innych sobie trzymam. :D

Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, balon napisał(a):

opłatą za szybkie zamknięcie

 

Nie do końca wiem czy o tym samym myślimy, ale tak. Konta masz różne rodzaje, są oszczędnościowe, są takie tylko do obsługi lokat itd. Z reguły wszystkie z tych kont są darmowe i jeżeli akurat nie zakładasz tam lokaty to sobie czeka i jeść nie woła, a dobrze mieć w 2 czy 3 bankach założone, żeby wachlować swoimi środkami bo najatrakcyjniejsze promocje są na nowe środki, więc jak chce zarobić się więcej to trzeba kombinować i zakładać lokaty raz tu raz tu.

 

Inną kwestią jest zamknięcie lokaty przed czasem, czyli założyłeś lokatę na okres 6 miesięcy, a po 4 miesiącach potrzebujesz tej kasy, to zrywasz lokatę i w większości przypadków dostaje to co zainwestowałeś, bez żadnych odsetek. Wyjątkiem jaki spotkałem jest ta oferta vwbanku tam gdy zerwiesz przed czasem, otrzymujesz 50% wypracowanych odsetek.

Inaczej jest w przypadku kont oszczędnościowych, tam masz jakieś oprocentowanie (z reguły niższe niż na lokacie), ale odsetki liczone są na bieżąco więc stan rachunku może być płynny, możesz dopłacać, wypłacać a zarabia to co aktualnie jest na koncie. 

Odnośnik do komentarza

Pany, mam w banku konto Euro z saldem 0 zł i potrzebuje przelać na zagraniczne większą kwote. Kurs w moim banku to 4.40 zł, więc średnio ok 11 gr drożej niż w kantorach, co da znaczącą strate na wymianie.

 

Jaki kantor online jest warty uwagi? Mam Revolut, ale tam sa za niskie limity. Zakladam, że dziala to tak, ze wlewam tam PLNy, wymieniam i przelewam EURasy na swoje konto EUR?

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, _Red_ napisał(a):

Pany, mam w banku konto Euro z saldem 0 zł i potrzebuje przelać na zagraniczne większą kwote. Kurs w moim banku to 4.40 zł, więc średnio ok 11 gr drożej niż w kantorach, co da znaczącą strate na wymianie.

Większą kwotę, tzn. ile? 10 000e, 100 000e? Bo jeśli to naprawdę większa kwota, to opłaca się wykupić plan w Revolucie bez limitów. Opłata za plan będzie niższa niż prowizja za wymianę.

 

5 minut temu, _Red_ napisał(a):

Zakladam, że dziala to tak, ze wlewam tam PLNy, wymieniam i przelewam EURasy na swoje konto EUR?

Tak.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Patrzylem w sumie w Revolut i o jeden level wyższy pakiet dawal limit wymian 15k pln, ale teraz faktycznie widzę, ze jeszcze wyższy Premium za 34 zł/mc ma wymianę walut bez ograniczeń. 

 

Może to obadam, dzięki za cynk. Potem z tego co widzę idzie zejść z powrotem do opcji free.

 

Probuje jeszcze zrozumiec taryfe ile będzie kosztowal przelew ponad 10k EUR z Revolut do banku z innego kraju w Europiem. Jakis cennik mówi o flat fee 30 EUR.  W appce jakiś przykładowy przelew do strefy EUR pokazuje, że bezpłatny.

Ogólnie revoluta traktuję jako portfel na drobne podczas wyjazdów na wakacje - wystarczy fakt, że support polega na pisaniu na czacie po angielsku do jakiegoś Rajesha to już widzę co by się działo, jakby utknęło gdzieś z 50 tysi albo więcej.

Odnośnik do komentarza

Zauwazylem, ze obligacje kupione od września 2024 będą znacznie droższe przy przedterminowym wykupie. Przykład:

 

TOS - z 70 gr na 1 zł 

COI, ROS - z 70 gr na 2 zł (!)

EDO - z 2 zł na 3 zł 

 

Zabezpieczyli się przed tanim wykupem w celu reinwestycji w to samo po lepszym kursie. 

 

W sumie inflacja 4.9%. Waham się czy nie rozpruć Toyoty 5.8% i nie nabrać znowu COI, których ostatnio się pozbywalem gdy wskakiwały na marne 3%. Jak inflacja pójdzie w górę to za rok wskoczą na dobry procent, ale potem przy spadkach przez 4 lata mogą być gorsze niż lokata.

Odnośnik do komentarza
W dniu 29.09.2024 o 11:00, _Red_ napisał(a):

Jaki kantor online jest warty uwagi? Mam Revolut, ale tam sa za niskie limity. Zakladam, że dziala to tak, ze wlewam tam PLNy, wymieniam i przelewam EURasy na swoje konto EUR?

Od kilku lat korzystam z Walutomatu, był miesiąc że trzeba było wymienić dość spore sumy i nie było problemu. Raz mieli trigger AML, więc trzeba było się trochę z nimi poprzepychać ale generalnie kursy mają dobre i nigdy nie zawiedli.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Po roku stałego % wypłacone są na konto narosłe odsetki, a początkowy kapitał pracuje ponownie przez kolejny rok wg oprocentowania = aktualny wskaźnik inflacji (ceny towarów i usług konsumpcyjnych) z miesiąca poprzedniego + stała marża (widoczna przy zakupie obligacji). Dla przykładu, gdyby teraz mijał Ci rok posiadania COI to kolejny rok liczony byłby jako (4.9%+1.5%).

 

TOS ma stały procent przez 3 lata, a dodatkowo co roku narosłe odsetki doklejaja sie do kapitalu i pracują dalej (procent składany).

 

Godzinę temu, iluck85 napisał(a):

@_Red_ czym się zajmujesz zawodowo? 

 

Wdrażanie projektów i produktów IT, why? Nie sekret, piszę o tym na forum od ponad dekady jak mnie pytają.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Z innej beczki. 

 

Zastanawiam się nad ubezpieczeniem od wypadków. Jestem na razie jedynym "żywicielem" rodziny i martwię się o to co, by było gdyby. Dostałem na razie jedną propozycję i czy ktoś przerabiał podobny temat i może coś doradzić? 

 

image.thumb.png.31bd34c67bb9fcfe4bc8e53c67efb480.png

 

 

 

Uszkodzenie ciała raczej bym wywalił, ale zapraszam do dyskusji. 

Odnośnik do komentarza
20 godzin temu, Sedrak napisał(a):

Mam tylko na życie, wymagane przez bank, by spłacić kredyt, ale to mi wystarczy. A bardziej mi zależy na takim co jak właśnie mocno zachoruje czy nie będę zdolny do pracy, a będzie trzeba jakoś utrzymać to wszystko. 

 

Może to bankowe spróbuj sobie rozszerzyć jak już i tak masz jakąś polisę. 

Odnośnik do komentarza

Jest w tym momencie coś lepszego w zakresie tych gówienkokont oszczędnościowych niż konto oszczędnościowe w VeloBank? Chciałbym wrzucić około 200 tys., ale za jakieś pół roku będę musiał i tak to wydać. Chodzi o to, by mimo wszystko coś tam ta kwota do kwietnia zarobiła/jak najmniej straciła.

Edytowane przez [InSaNe]
Odnośnik do komentarza
Cytat

7% w skali roku do 100 tys. zł dla Nowych środków i 6% w skali roku dla nadwyżki od 100 tys. zł do 300 tys. zł dla Nowych środków przez 3 miesiące.

 

To ze strony velo więc tylko na 3 mc i masz próg 100k (co i tak bedzie niezłym uśrednionym 6.5% przy kapitale 200k). Nie wiem jaka oferta bedzie za 3 mc, ale może warto rozważyć też toyotę na 5.85% do 400k:

 

https://www.toyotabank.pl/indeksowane-konto-oszczednosciowe

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...