Opublikowano 7 listopada 20247 lis 2 godziny temu, KrYcHu_89 napisał(a): Jakie brałeś konkretnie? Model. Ja właśnie jestem na etapie wykończeniówki, będę brał na 8% to mi od razu w Komforcie też położą :D. A tak położeniu. Chociaż to tylko orientacyjnie, bo na żywo wyglądają inaczej.
Opublikowano 23 grudnia 202423 gru Przymierzam się do wykończenia chaty, obecnie jest w stanie surowym zamkniętym. Masa pytań i wątpliwości, nie chcę wje.bać głupio kasy, a zarazem żaden ze mnie fachowiec, więc trochę mi się pytań nagromadziło. 1. Tynki, z tego co czytałem, lepiej zrobić przed rozprowadzeniem hydrauliki i prądu, a na końcu wylewkę. Czy rzeczywiście jest to najrozsądniejszy wybór? 2. Z uwagi na schnące tynki, pomyślałem, że ocieplenie poddasza w parterówce zostawiłbym na "potem" - czy to rozsądne? Chata jest ocieplona, natomiast poddasze trzeba obić płytami i docieplić - tylko kiedy? No i pianką czy watą? 3. Będę grzal gazem, tylko zastanawiam się - podłogówka czy grzejniki? Choć w sumie myślałem, by w łazienkach zrobić grzejniki dodatkowo, zastanawiam się czy w innych pokojach też aby ich nie instalować. 4. Będę chciał kamery zainstalować wokół chaty, a w samej chałupie rozprowadzić światłowód - czy warto to robić na tym początkowym etapie, czy to nie ma sensu? Wiem, że pytania mogą być ogólnikowe, ale na razie myślę o tym wszystkim koncepcyjnie, mile widziane wszelkie rady czy pytania doprecyzujące- też muszę wiedzieć czego nie wiem.
Opublikowano 23 grudnia 202423 gru 1. Od kiedy najpierw się tynkuje chatę, a potem rozprowadza instalacje? Instalacje się kladzie w stanie surowym. Jaka wylewka znowu? 4. Razem z instalacją elektryczną. Każdy etap sam to na tobie wymusi.
Opublikowano 23 grudnia 202423 gru 30 minut temu, Okie from Muskogee napisał(a): 1. Od kiedy najpierw się tynkuje chatę, a potem rozprowadza instalacje? Instalacje się kladzie w stanie surowym. Jaka wylewka znowu? 4. Razem z instalacją elektryczną. Każdy etap sam to na tobie wymusi. Wylewka podlogowa. Co do instalacji - tak, pomylilem sie przy pisaniu. Najpierw instalacja, a potem tynki czy wylewka? Tak mialem pierwotnie pisac, dzieki
Opublikowano 23 grudnia 202423 gru Tak jak pisze. Najpierw instalacja elektryczna, internetową. Jak nie wiesz jak się za to zabrać bierz specjalistę. I to już szukaj bo fachowcy nie robią od ręki. Jak na wiosnę ktoś się za to weźmie będzie sukces. Na spokojnie pomysl gdzie jakie gniazda, puszki, etc. W praniu wyjdzie, że jeszcze dołożysz. Powypuszczaj sobie dodatkowe przewody na zasadzie "a może się przyda". Lepiej mieć kabel dodatkowo niż potem rozprowadzać w listwach albo tynk kuć. Co do podłogówki to są wady i zalety. Średnio polecane dla alergików bo kurz się podnosi ale z drugiej strony podłogowa sporo wygodniejsza. Mniejsza temperatura do grzania, bez kaloryferów i wystającej instalacji. Sprawdza się na panelach, płytkach, kamieniu. Pompy ciepła, fotowoltaika lepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym. Docieplij poddasze. Najwięcej ciepła i tak ucieka górą. Pianka czy wełna? Wełna jest naturalna, oddycha i w razie przecieku da się łatwo zlokalizować. Kwestia gustu. Lepsza prasowana wełna do układania. Minimum 30-40cm. Dobra izolacja termiczna to mniejsze zużycie paliwa do ogrzewania. Sam dopiero co skończyłem remont od podstaw mojego nowego leża. Wrzucę do hc roomu jak dopnę szczegóły.
Opublikowano 23 grudnia 202423 gru Ale tez zależy co i w jakiej skali chce puścić podłogami. No i wszystko zależy od pomyslu, tzn. projektu... Wszystko chcesz wymyślić sam? Nie dasz rady, sorry. Dojdzie co tyle zmiennych, że dopiero się zaczniesz łapać za głowę. Bierz dobrych fachowców, jeśli cię stać. Wierz mi, choćby z tego powodu, że dobrze wezmą, ale i doradzą. Nie dziaduj na tym, bo zapłacisz dwa razy.
Opublikowano 23 grudnia 202423 gru No mam znajomego architekta, który będzie mi robił projekt. Ale też chcę popytać mądrzejszych od siebie, bo nie czuje się mocny w tych tematach. Dzięki za wszystkie komentarze, pewnie będę wracał z bardziej szczegółowymi pytaniami
Opublikowano 23 grudnia 202423 gru 8 minut temu, Farmer napisał(a): Tak jak pisze. Najpierw instalacja elektryczna, internetową. Jak nie wiesz jak się za to zabrać bierz specjalistę. I to już szukaj bo fachowcy nie robią od ręki. Jak na wiosnę ktoś się za to weźmie będzie sukces. Na spokojnie pomysl gdzie jakie gniazda, puszki, etc. W praniu wyjdzie, że jeszcze dołożysz. Powypuszczaj sobie dodatkowe przewody na zasadzie "a może się przyda". Lepiej mieć kabel dodatkowo niż potem rozprowadzać w listwach albo tynk kuć. Sam dopiero co skończyłem remont od podstaw mojego nowego leża. Wrzucę do hc roomu jak dopnę szczegóły. Ale wiesz, że na wszystko są normy budowlane, prawda? To tez nie jest tak, że co sobie GDZIE wymyślisz, to tam będzie. Ktoś to potem podpisuje. Tylko ja mówię akurat o elektrycznej samej, bo to moja bajka, do reszty nie wtykam łap.
Opublikowano 23 grudnia 202423 gru Sam siedzę w branży budowlanej. Oczywiście, że wszystko musi być zgodne ze sztuka budowlaną. Rozchodziło mi się bardziej o przewody pod kamerki, internet ale też może sobie rozplanować co i jak. A do ewentualnego projektu i tak będzie od chuja poprawek naniesione.
Opublikowano 24 grudnia 202424 gru Pytaj Blaise ile chcesz. W tej materii nie ma głupich/niepotrzebnych pytań. Jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś ma odpowiedź, bo sam już przez to przechodził. Lepiej teraz "tracić" czas i energię na dyskusje, niż później. Bo wtedy to kosztuje jeszcze kasę ekstra.
Opublikowano 2 stycznia2 sty @Blaise podłogówka, absolutnie wszędzie i to z automatyką. No i zdecydowanie nie żałować na średnicy rur zasilających rozdzielnię, żebyś mógł uzyskać wystarczające przepływy na każdej pętli grzewczej. Warto zgłębić temat bo to bardzo ważne. Tutaj też warto zastanowić się nad jakąś sensowną ekipą, która stworzy projekt i policzy to w Excelu, bo na rynku nie brakuje majstrów, którzy wszystko wiedzą najlepiej, mają 30 lat doświadczenia w branży i nie używają kalkulatorów. Sam przerabiałem temat gdy kupiłem bliźniaka. Pierwsze co zrobiłem to wyrzucenie grzejników z pokojów na górze i obu łazienek, po czym zleciłem szybko podłogówkę na gotową już posadzkę. Na szczęście są na to sposoby, czyli frezowanie kształtów pod pętle. U mnie niestety instalacja nie do końca była przystosowana do pełnej podłogówki, więc mam ograniczone przepływy, na szczęście jednek wysterczające do pokrycia 100m2. Dla przykładu, sąsiad na taki ruch się nie zdecydował i już żałuje patrząc na komfort, ale przede wszystkim koszty. Ja sobie ustawiam temperaturę na piecu w tej chwili w przedziale 28-32 stopni, a u niego z kolei, żeby te grzejniki były w stanie cokolwiek z siebie wykrzesać to musi grzać w przedziale 35-40 stopni. Mocno przekłada się to na portfel. Dodatkowo wielką zaletą podłogówki jest większa możliwość aranżacji wnętrza. Na sam koniec dopowiem, że jednak inaczej czuć to ciepło w domu, gdzie masz je rozprowadzane równomiernie. W poprzednim mieszkaniu miałem same grzejniki i przeszkadzały mi te zmiany temperatur w zaleznosci od miejsca przebywania. Mieszkałem tak 5 lat, więc mam całkiem niezłe porównanie. Z wad to faktycznie ten unoszący się kurz, co nie jest korzystne dla alergików. Edytowane 2 stycznia2 sty przez ginn
Opublikowano 2 stycznia2 sty W dniu 23.12.2024 o 19:45, triboy napisał(a): 1. Instalacje. 2. Tynki. 3. Wylewki. Nie do konca 1 Elektryka 2 tynki 3 hydraulik 4 wylewki
Opublikowano 2 stycznia2 sty Następny. Hydraulika po tynkach, tak? Zajebiście mnie to interesuje, nie powiem.
Opublikowano 2 stycznia2 sty Oczywiście, że po. Nie widzę ani jednego argumentu aby hydraulikę robić przed tynkami, które mogą narobić więcej szkód w instalacji wodnej. Hydarulik i tak sobie podejścia pod krany podkuje, a to idzie i tak za kafle/zabudowe. W dniu 23.12.2024 o 18:10, Blaise napisał(a): Przymierzam się do wykończenia chaty, obecnie jest w stanie surowym zamkniętym. Masa pytań i wątpliwości, nie chcę wje.bać głupio kasy, a zarazem żaden ze mnie fachowiec, więc trochę mi się pytań nagromadziło. 1. Tynki, z tego co czytałem, lepiej zrobić przed rozprowadzeniem hydrauliki i prądu, a na końcu wylewkę. Czy rzeczywiście jest to najrozsądniejszy wybór? 2. Z uwagi na schnące tynki, pomyślałem, że ocieplenie poddasza w parterówce zostawiłbym na "potem" - czy to rozsądne? Chata jest ocieplona, natomiast poddasze trzeba obić płytami i docieplić - tylko kiedy? No i pianką czy watą? 3. Będę grzal gazem, tylko zastanawiam się - podłogówka czy grzejniki? Choć w sumie myślałem, by w łazienkach zrobić grzejniki dodatkowo, zastanawiam się czy w innych pokojach też aby ich nie instalować. 4. Będę chciał kamery zainstalować wokół chaty, a w samej chałupie rozprowadzić światłowód - czy warto to robić na tym początkowym etapie, czy to nie ma sensu? Wiem, że pytania mogą być ogólnikowe, ale na razie myślę o tym wszystkim koncepcyjnie, mile widziane wszelkie rady czy pytania doprecyzujące- też muszę wiedzieć czego nie wiem. 1. Jak pisalem, elektryke wszelkie kable sieciowe i pod kamerki wszystko robisz po oknach. Potem tynki, hydraulike, podlogowke, wylewki. 2. Kiedy planujesz tynki? Jak latem to i tak wychna przez otwarte okna, jak w zimniejsza pore to dobrze by je wygrzac i moze faktycznie poddasze pozniej. W projekcie masz czy wata czy welna. 3 kazdy powie Ci co innego. Ja mam 100% podłogowe i nie zmieniłbym tego. Elegancko można sobie tym zarządzać. Jak chcesz grzejniki to piec bedzie droższy, bo takie podwójne ogrzewanie wymaga innej temperatury wody. Grzejników mi zupełnie nie brakuje.
Opublikowano 2 stycznia2 sty Ja mam hybrydowe. Salon, kuchnia, jadalnia i dwie łazienki podłogowe, a w pokojach grzejniki (mój „spec” od hydrauliki zasiał mi ziarno niepewności, że grzejniki zdrowsze w sypialni, ze kurz bardziej się unosi, że jak mam duże łóżko, to duża część będzie zakryta itp itd. ). Było to dobre 13 lat temu, więc uwierzyłem, a internety i inni fachowcy co głos to różna opinia. Po latach stwierdzam, że jak jeszcze kiedyś będę się budował, to na bank wjedzie podłogowa wszędzie. Wygodniej, estetyczniej i na bank łatwiej tym sterować niż takim mixem.
Opublikowano 3 stycznia3 sty Ja nie mam w domu ani jednego grzejnika tradycyjnego, nawet w garażu podłogówka, tylko rzadziej. Natomiast w łazienkach i pralni elektryczne wrzuciłem, głównie ze względu na pranie, ręczniki itp. posiadanie grzejnika przydatne.
Opublikowano 3 stycznia3 sty 5 godzin temu, KrYcHu_89 napisał(a): Ja nie mam w domu ani jednego grzejnika tradycyjnego, nawet w garażu podłogówka, tylko rzadziej. Natomiast w łazienkach i pralni elektryczne wrzuciłem, głównie ze względu na pranie, ręczniki itp. posiadanie grzejnika przydatne. No fakt w głównej łazience mam i podłogówkę i grzejnik.
Opublikowano 3 stycznia3 sty To prawda, do łazienek sam wrzuciłem grzejniki elektryczne na podczerwień, które bardzo szybko się nagrzewają. Co ciekawe, takie ustrojstwo z powodzeniem można montować na suficie. Dodatkowo możesz sobie tym sterować z poziomu aplikacji (np. Tuya) i ustawiasz harmonogram, żeby Ci dogrzał godzinę z rana i wieczorem jak przebywasz faktycznie w łazience. Miesięcznie taki grzejnik kosztuje mnie niecałe 30 zł na rachunku za prąd, pracując realnie 5h na dobę. @balon wiem co mówisz. Ekipa, która robiła tutaj całą hydraulikelę też mi waliła takimi kocopołami i kazała pukać się w czoło, na szczęście mamy dzisiaj internety i takich fachowców można łatwo zweryfikować i zestawić z wiedzą aktualną. Aha, i w garażu też wrzuciłem podłogówkę. Czort wie co przyniesie przyszłość, lepiej mieć niż nie mieć Edytowane 3 stycznia3 sty przez ginn
Opublikowano 13 stycznia13 sty Pytanie czy jak wymienia się okna to jest szansa na ocalenie drewnianych parapetów czy raczej będzie szrot i od razu trzeba się nastawiać na nowe?
Opublikowano 16 stycznia16 sty W dniu 13.01.2025 o 15:54, BRY@N napisał(a): Pytanie czy jak wymienia się okna to jest szansa na ocalenie drewnianych parapetów Żeby dobrze osadzić nowe okno parapety muszą tak czy tak wylecieć. Zależy jak były montowane i jak wyglądała obróbka dookoła. Bo chodzi o wewnętrzne tak? Jak szkoda kasy i Ci zależy, to na Twoim miejscu sam bym spróbował je zdemontować, podkuć wykończenie wnęki nad parapetem a potem od dołu postukać albo delikatnie podważać, myślę że jest szansa żeby je uratować ale trzeba to zrobić delikatnie, a monterom od okien pewnie nie będzie się chciało. Oczywiście pozostaje kwestia stanu tych parapetów, czy z wiekiem się nie wypaczyły itd.
Opublikowano 16 stycznia16 sty No właśnie chodzi o to, że one mają ze 3-4 lata Jak robiliśmy remont mieszkania to zamiast olać pierdzielenie jakiejś baby ze wspólnoty i wstawić od razu nowe okna, zostawiliśmy stare a niestety niby już "nowe" ale swoje lata mają.
Opublikowano 18 stycznia18 sty Czy takie cos w ogole warto rozważać do sporadycznych robótek domowych? https://www.lidl.pl/p/parkside-mlotowiertarka-udarowa-pbh-800-b1-800-w/p100382675 Parę dziur na powieszenie półek na ścianie nośnej, czasem troche skucia do pociagniecia kabla itp. Szacuje na max 0.5h uzycia rocznie (jak nie mniej) to nie chce przepłacać za sprzęt premium, by tylko leżał
Opublikowano 18 stycznia18 sty To jest właśnie idealna marka do takich domowych drobnych pier.dółek. Mam od nich wkrętarkę i wiertarkę akumulatorową, wiertarka sobie bez problemu radzi w wielkiej płycie więc w nowszym budownictwie zda egzamin tym bardziej. A tu masz jeszcze sieciową wersję, bierz, bo nie ma sensu robić z tego doktoratu, w tych pieniądzach nic lepszego nie znajdziesz.
Opublikowano 18 stycznia18 sty Thx. A jak sie ma w praktyce ten sposób montażu wiertla - to ma SDS plus, troche tańsze w sklepie Lidla są bez tego. Jak dobrze kojarzę to chodzi o sposób "zatrzasku" wiertła? Te zwykłe są gładkie okrągłe, a SDS mają takie wgłębienia, o ile dobrze zrozumiałem.
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.