Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

czy są jakieś testy że oled A1 od Sony wpada lepiej od tych z tegorocznej serii Samsunga Q7 pod względem wyświetlania obrazu, jego jakości?

Skąd takie zainteresowanie tymi QLEDami?

 

Mam Samsunga i lubię tę firmę, nie dali mi prawa mówić inaczej, a trochę produktów Samsunga mi się już przewinęło przez dłonie. Z tym, że QLEDy w tych aktualnych nadal premierowych cenach to jeden z najgorszych możliwych wariantów zakupu telewizora.

 

Nie mają nic ponad Sony XE90 i XE93 w tym roku, a ceny wzięli z kosmosu, w niektórych rozmiarach na poziomie OLEDów już.

 

Tu masz test Sony A1:

http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/a1e

 

A tutaj Q7:

http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q7f

 

Możesz porównać zakładka obok zakładki wszystkie aspekty.

 

Jeszcze raz: QLEDy to najbardziej przereklamowane TV w tym roku mimo iż lubię Samsunga.

Odnośnik do komentarza

Ale co to w ogóle za porównanie. To tak jakby zestawić Porsche Cayenne z Toyotą Corollą... Zresztą cena mówi sama za siebie.

 

Ja tylko na pytanie wyżej odpowiadam. :<

Też mnie te porównanie dziwi, bo cenowo to są dwa różne światy mimo wszystko.

 

Patrząc jednak na cenę 55" Q7 czyli najniższego QLEDa - 8999 zł, to ciężko się nie oprzeć wrażeniu, że Samsung szuka jelenia.

 

OLED 55B6 kosztuje ok. 8000 zł.

 

Sony XE93 jeśli musi być LCD LED tyle co właśnie Q7F kosztuje, tj. ok. 9000 zł.

 

O ile w tamtym roku XD93 był drożśzy o ponad tysiaka od KSa Samsunga i DX750 Panasonica i nie był opłacalny, o tyle w tym roku jest odwrotnie, to QLEDy nie są warte swoich cen na tle XE90 i XE93 od Sony.

 

Test XE93:

http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x930e

 

Wynik w HDR zwłaszcza bardzo pozytywnie zaskakuje, najwyższy jaki zanotowali na rtings (9.8/10)

Odnośnik do komentarza

(pipi) po(pipi)ało mi się chodziło mi o tegoroczne oledy od  LG i te Sony A1

Tegoroczne OLEDy od LG to najciekawsza propozycja w tym roku.

 

Poprawili błędy ubiegłorocznych, a do tego input lag w C7 wskoczył na poziom 21ms, nawet w 4K 4:4:4.

 

Pytanie do właścicieli Samsungów. Jak macie ustawiony auto motion plus? Ja mam ustawiony na użytkownika i redukcje rozmycia na 10, a redukcję drgań na 0 i obraz podczas oglądania filmów strasznie rwie podczas przejazdów kamery. Efekt tragiczny, bo jak na to patrzę, to aż mnie głowa boli.

Jakie ustawienia preferujecie, aby taki efekt nie występował i nie wpływał negatywnie na odbiór obrazu?

W sumie też co jakiś czas zmieniam te ustawienia w 'Auto Motion Plus'. Kalibrację KSa zamawiałem w maju, więc z wartościami obrazu nie muszę już się bawić po kilka razy w czasie filmu jak wcześniej, ale dla ruchu ciężko mi znaleźć ten złoty środek.

 

HDTVPolska poleca ustawienie 10/5, ze skalibrujtv też mi takie włączyli od razu, ale dla mnie Judder na 5 jest zbyt agresywny i testuję do dzisiaj te ustawienia, ale najbardziej odpowiada mi Judder na 2 albo na 3, tj. Blur 10 + Judder 2-3.

 

Na 2 trochę za bardzo rwie jeszcze, na 3 już jest lepiej, ale czasami zbyt teatralnie.

Edytowane przez Qkulka
Odnośnik do komentarza

Byłem oglądać telewizory i jedno mnie zastanawia xd80 to półka ku6000(xd80 wiadomo ciut lepszy) a cenowo jest w wersji 43 calowej jest droższy o 100e od 55 calowego ku6000 . Cenowo xd80 bliżej ks7000 gdzie samsung jest już z wyższej półki porównując do xd80. Sony nie przecenia swoich starszych modeli? Wręcz z tego co widze cena rośnie bo pamiętam jeszcze ten tv jak był za 649e czyli z 100e tańszy. Cały czas się wacham nad ks7000 czy lepiej poczekać na xe90 , obecnie z tego co czytam opinie o HDR są mieszane i głównie ludzie chwalą sobie filmy w hdr a nie gry.

Odnośnik do komentarza

Byłem oglądać telewizory i jedno mnie zastanawia xd80 to półka ku6000(xd80 wiadomo ciut lepszy) a cenowo jest w wersji 43 calowej jest droższy o 100e od 55 calowego ku6000 . Cenowo xd80 bliżej ks7000 gdzie samsung jest już z wyższej półki porównując do xd80. Sony nie przecenia swoich starszych modeli? Wręcz z tego co widze cena rośnie bo pamiętam jeszcze ten tv jak był za 649e czyli z 100e tańszy. Cały czas się wacham nad ks7000 czy lepiej poczekać na xe90 , obecnie z tego co czytam opinie o HDR są mieszane i głównie ludzie chwalą sobie filmy w hdr a nie gry.

Sony generalnie wysoko się ceni i ciężko o dobre przeceny. Z KS7000 jest teraz ten problem, że wiele sztuk w sklepach to jakieś ostatnie sztuki z różnych zwrotów i łatwo trafić na bubel, chociaż piszesz o cenach w € więc zakładam, że nie chodzi o Polskę, a o Holandię zgodnie z informacją pod avatarem i może tam nie ma takiego przepakowywania i sprzedawania sztuk po zwrotach jak u nas.

 

KS7000 jeśli chodzi o obraz i HDR to na pewno lepszy telewizor od XD80, tego Sony brałbym tylko jeśli naprawdę potrzebujesz matrycy IPS i dobrych kątów, ale IPS ma to do siebie, że nie tylko czerń na wprost jest znacznie słabsza niż na VA, ale co najgorsze pod kątem występuje srebrzenie czerni i wygląda to tragicznie. W przypadku monitorów się o tym nie mówi, bo graficy i tak nie edytują zdjęć w ciemnościach, a przy oświetleniu, więc ten problem nie występuje, a mają idealny obraz nawet pod lekkim kątem za dnia (kolory nie są wyprane jak na VA pod kątem).

 

Co do HDRa, to większość negatywnych komentarzy wynika z tego, że ludzie kupują jakieś za przeproszeniem szroty, które nawet fizycznie nie mają możliwości wyświetlenia HDR. Producenci chwalą się napisem HDR na pudełku i faktycznie TV akceptuje sygnał HDR, tylko co z tego jeśli TV ma maksymalną jasność w HDR w okolicach 300 cd/m2, kontrast rzędu 800:1 i poziom czerni na poziomie, o którym nawet szkoda mówić.

 

Tutaj jest dobra dyskusja z tego tygodnia, polecam ostatnią stronę:

https://hdtvpolska.com/forum/topic/38703-jaki-telewizor-dla-gracza-przegl%C4%85d-wy%C5%9Bwietlaczy-2016-do-konsoli-ultra-hd-4k-hdr-szeroka-paleta-barw/?page=5#comment-414710

 

KS7000 to start, ale bardzo dobry start do HDRa, faktem jednak jest, że dopiero taki DX900, ZD9 czy nawet Samsung KS9500 (chociaż ma trochę za mało stref) pokazuje pazur.

 

Grając jednak w Gears of War 4, gdzie jest dużo rozbłysków i wybuchów KS7000 daje radę, bo chodzi o sekundę właśnie, ewentualnie dwie i ta maksymalna szczytowa jasność KSa 7000 daje się we znaki. W scenach filmowych czy w grach na dłuższą metę wiadomo, że daleko temu modelowi do wyżej wymienionej trójki.

 

Gry w HDR wyglądają świetnie, ale też nie wszystkie, taki Uncharted 4 i The Last of Us zbytnio tego HDRa nie pokazuje, ale też myślę, że wynika to z tego, że te gry miały dopiero dodany HDR później. Za to Final Fantasy XV czy Horizon Zero Dawn od razu widać, że były robione z myślą o HDRze i wyglądają zjawiskowo.

 

To nie jest też tak, że 'HDR wypala oczy', paradoksalnie pod HDR powinno się grać z minimalnym oświetleniem w pokoju (jak to Vince ujmowal na angielskim HDTV co najwyżej ze świeczką / malutką lampką). Jak przełączę na KSie Forzę Horizon 3 z HDR na SDR, to obraz na SDR jest jaśniejszy przy maksymalnym podświetleniu ustalonym. Tylko jest tak jasny, że ukrywa wszelkie szczegóły, co na HDRze nie występuje, i to jest ta różnica.

 

Na aparatach ciężko żeby nie powiedzieć, że niemożliwe jest uchwycenie HDRa, ale nie chodzi mi o szczegóły, a o ciemność/jasność obrazu, z lewej na podświetleniu 20 w SDR, a z prawej na podświetleniu 20 w HDR. Zobacz, że obraz na HDR wydaje się ciemniejszy..ale widać szczegóły, których z lewej już nie ma, bo podświetlenie na 20 je ucina:

http://www.hdtvtest.co.uk/image/article/4k-bd/madmax-2-large.jpg

 

---

 

Podkreślonego fragmentu nie usuwam, ale dopiero później się zorientowałem, że piszesz o XD80 w 43", a ten akurat jest na VA. Jakoś od razu z 49" skojarzyłem, bo w sumie mało kiedy teraz 43" jest zainteresowanie, także to VA, chociaż kontrast i czerń wypada tak sobie patrząc na test rtings (testowali 43" na VA właśnie): Więc trochę z tym Sony namieszałem, pozostałe kwestie bez zmian.

http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x800d

Edytowane przez Qkulka
  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Dobra. Jestem total noob w kwestii HDR. Co kto poleca w rozsadnych cenach. Do 50'? Tivik ma dawac frajde w polaczeniu z PS4 i na przyszłość poniekad.

Nie wiem jaki masz budżet, ale OLEDy i FALDy i tak zaczynają się od 55" w górę, także odpadają na wejściu jeśli ma być max 50".

 

Samsung KS7000 ma dobrego 49", tutaj test Vince'a na HDTV zagranicznym:

http://www.hdtvtest.co.uk/news/ue49ks7000-201610234374.htm

 

Obok test KS7500 (Czyli zakrzywiona wersja w 55") jakbyś miał wątpliwości:

http://www.hdtvtest.co.uk/news/ue55ks7500-201605024289.htm

 

Z tym, że KSy już w większości w resztkach leżą po sklepach i trzeba uważać żeby nie naciąć się na jakąś wadliwą sztukę.

 

Poza tym to Sony XE90 jest w tym roku najciekawszą opcją w kwestii cena/jakość w średnim budżecie, ale nie wiem szczerze mówiąc czy 49" nie odbiega od większych rozmiarów.

 

Z tym jest różnie niestety, np. MU7000 w 49" nawet 120Hz matrycy nie ma, a w 55"+ jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza

Właśnie mialem styczność z Sony XE90, odpalony Horizon. Nie powiem. Ladnie to wyglada. Wersja na Prosiaku. Z tym, ze mam zwykla PS4 wiec poniekad nie robi mi az tak ten HDR. Smieszne jest to ze obecnie mam jakiegos parcha z androidem Philipsa i Horizon wgniata w glebe, a takich ND czy Gorylów w pistaci devow to nie ma za duzo, wiec HDR sam w sobie nie jest mi mocno potrzebny.

 

Moze inaczej. Jest jakis naprawde dobry LCD FHD tudziez 4K bez koniecznosci HDR. Ze spora przekotna cali? 55 i wyzej ale ktory starczy na lata?

 

Tivik w cenach od 2-5tysi max.

Odnośnik do komentarza

Ja kalibrowałem Samsunga KS7000 ze pośrednictwem skalibrujTV, z tym, że rozmiar 49" na matrycy Samsunga (w płaskich modelach KSów w 50% przypadków AU Optronics trafia; kwestia, która matryca jest lepsza to nadal kwestia otwarta; generalnie czytając AVForums czy NeoGAFa odniosłem wrażenie, że z obu są ludzie zadowoleni) jeśli masz też taką kombinację, to mogę CI przesłać grę SDR i HDR, dla innej nie widzę sensu, bo naprawdę różnice między poszczególnymi sztukami są, a kalibracja filmu SDR to w ogóle masakra i zupełnie inne wartości niż którakolwiek opcja w internecie dostępna (tj. kalibracje: CNET, FlatPanels, Darko, rtings, NeoGAF udostępnianie przez innych).

 

Mam też zupełnie inaczej ustawione kolory w Filmie SDR, a w grze SDR, także mały sens ma kopiowanie ustawień kalibracyjnych z "Movie' do trybu 'Gra'.

 

Zgadzam się w 100% z Ins.

 

Uncharted w SDR wygląda nienaturalnie, w HDR wygląda ciemniej, ale znacznie lepiej jeśli chodzi o szczegóły i realistycznie.

 

To właśnie ta kwestia co mnie zawsze śmieszy, jak czytam / słyszę, że HDR to oczo(pipi)ne kolory albo moje ulubione: "HDR wypala oczy", a prawda jest taka, że gra w HDR na podświetleniu 20 wygląda znacznie bardziej naturalnie i lżej niż w SDR.

 

Tak jak wspominałem, zdjęcia nie oddadzą HDRa, zwłaszcza z telefonu, ale widać o co chodzi mi i użytkownikowi wyżej.

 

Natomiast na wszystkich widać ogromne różnice w kolorach na rzecz realizmu w wersji HDR.

 

Porównawcze zdjęcia, bo akurat ogrywam U4 po raz drugi.

 

http://imgur.com/a/LUKBR

 

Od góry:

Scena 1:

1. HDR

2. Non-HDR

 

Scena 2:

3. HDR

4. Non-HDR

 

Scena 3:

5. HDR

6. Non-HDR

 

Zwłaszcza na ostatnim zdjęciu widać jak kolory fatalnie wyglądają w SDR.

 

W pierwszej scenie z uwagi na podstawowy aparat słońce w HDR trochę się zlewa z niebem, ale i tak nie do tego stopnia co w SDR.

Na żywo jednak te słońce 'żyje swoim życiem' i różnica pod tym kątem HDR vs SDR jest sporo większa.

 

Zresztą Maciej Koper kiedyś to próbował pokazać na filmiku z Forzy Horizon 3 i podobny był efekt, coś tam niby było widać po przejściu SDR -> HDR, ale nie da się tego elementu akurat w pełni uchwycić aparatem telefonu.

Edytowane przez Qkulka
Odnośnik do komentarza

Odpalałem FF XV i Uncharted 4 obie gry straciły kompletnie na kolorach i stały się jak wcześniej pisałem strasznie wyblakłe. Na zdjęciach od Ciebie wygląda dużo lepiej więc napewno jest to kwestia czegoś w ustawieniach. A więc tak TV mam ustawione na standard uruchomione kolory UHD dla wszystkich wyjść hdmi a reszta automatycznie w ps4pro podobnie wszystko ustawione na automacie. W grze odpala się bez problemu HDR w opcjach ale jak pisałem obraz jest tak paskudny że głowa mała , nie wiem czy może to kwestia kabla HDMI? Mam z kompletu razem z ps4pro więc powinno być OK. Zaraz sprawdzam demko HDR podane przez Grzybiarza .

No dobra Demko robi wrażenie , odczucie że niektóre obiekty powodują wręcz lekki ból oczu a inne są bardzo ciemne robi wrażenie ale jednak chciałbym to jeszcze ogarnąć w giereczkach .

Edytowane przez SpacierShark123
Odnośnik do komentarza

Obie gry mają w Menu do ustawienia jasność, bawiłeś się tym?

 

W Uncharted 4 wszystkie segmenty muszą być widoczne, tj. możliwe do odróżnienia, od najciemniejszego do najjaśniejszego. U siebie musiałem zejść z domyślnego 5/10 aż na 2/10, wtedy jest ok.

 

Natomiast FF XV jak pamiętam, a ogrywałem w okolicach premiery miał jasność z kaktusem do ustawienia, a właściwie to chyba nawet dwa kaktusy, na ciemnym i na jasnym tle.

 

Do gier polecam mimo wszystko tryb 'Gra', zawsze to input lag mniejszy, a Samsung nieźle z trybem 'Gra' wypada w kwestii zmian w jakości obrazu, szczerze mówiąc paręnaście razy zmieniałem Movie skalibrowany SDR -> Gra skalibrowany SDR i nie widzę pogorszenia się obrazu na 'Gra'.

 

Kabel domyślny od PS4 Pro powinien być dobry.

 

Jak będziesz miał włączoną grę w HDR, to wciśnij na padzie przycisk PS i przejdź w ustawieniach konsoli do ustawień -> 'Sound and Screen' -> Video Output Settings -> Video Output Information. Chodzi o to gdy odpalona jest gra w HDR, to ważny punkt.

 

Powinno wtedy mimo wybranego RGB itd. wyświetlać YUV422.

 

Ile cali tego Samsunga masz? Pamiętam, że szukałeś małego calarza, 49 czy 55"?

Edytowane przez Qkulka
Odnośnik do komentarza

W grach szeroki zakres kolorów w formacie bt2020 może wydawać się mniej efektowny/brzydszy, właśnie taki nieco wyprany. Zwłaszcza jak ktoś przyzwyczajony jest do zbyt przesyconych, nienaturalnych kolorów. Daje to jednak bardziej naturalne barwy. To co ma mieć łagodne, pastelowe barwy na ekranie, to ma. Co ma mieć nasycone, to takie ma. W standardowym bt709 wszystko wygląda sztucznie, łagodne barwy praktycznie nie występują. W u4 i Horizon w sdr mam wrażenie, że obraz namalowany jest farbkami. W hdr wygląda znacznie bardziej naturalnie, kolejny kroczek do fotorealizmu.

 

Niektóre TV mogą też lekko nie dosycać kolorów w bt2020, więc możesz spróbować nieco zwiększyć ich nasycenie. Kalibrować nie masz co. Bez profesjonalnego sprzętu nic nie zdziałasz, a podstawowe rzeczy jak gamma, kontrast, odcienie kolorów TV ustawione ma dość dobrze w trybach film/kino/gra.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Chociaż mam wrażenie, że zastosowanie HDR też jest zależne od poszczególnych gier.

 

W Uncharted 4 jest tak jak ze swojej perspektywy pisałem i wrzucałem zdjęcia, jak i bocieque oraz Ins opisują, czyli te nienaturalnie nasycone kolory w SDR wyglądają poprawnie i przyjemnie dopiero po załączeniu HDR.

 

Jednakże Final Fantasy XV moim zdaniem wypada zupełnie odwrotnie, tzn. w SDR wygląda na totalnie wyprany z kolorów, szary, bury, a w HDR wiele miejsc żyje na nowo. Nie znaczy to jednak, że wszystko się świeci.

 

Po prostu w SDR biegnąć na Chocobosie przez las wszystko wygląda dokładnie tak samo, a w HDR wychodzi pewna różnorodność pomiędzy poszczególnymi odcinkami, słońce i promienie przebija przez drzewa itd., wygląda to bardziej realistycznie, ale zabieg jest odwrotny niż w Uncharted 4.

 

@bocieque: Z takich zaskakujących kwestii to u mnie wyszło na kalibracji ISF, że Gamma w 'Gra' HDR powinna być na -1 (czyli Gamma wyższa, bo kierunek na Samsungu jest odwrotny), co sprawia, że obraz wydaje się faktycznie posiadać większy kontrast, a kolory zdają się mocniejsze. Jest to o tyle nietypowe, że jak patrzyłem jakieś AVForums HDR ustawienia na YT to zawsze Gamma na 0 była zostawiona albo nawet na +1 (czyli Gamma mniejsza).

Edytowane przez Qkulka
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...