Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, krzyhu923 napisał:

W LG to normalka, że pomimo wyłączenia ECO, wszystkich innych chroniących oczy itp. obraz przyciemnia się po zmianie obrazu z jakiegoś jasnego widoczku na ciemniejszy? To znaczy po przejściu na ciemniejsze tło obraz po chwili się rozjaśnia.

Dobre pytanie. Ja tak mam na białym. Dosłownie na białym, jeśli obraz to biel w powiedzmy 75 procentach to oświetlenie oled automatycznie leci w dół. Pytałem juz o to gmera ale nie odpisał. Zadzwonie sobie do serwisu lg i zapytam. Też szukałem gdzie to się wyłącza ale nie mogę znaleźć. Dla mnie to nie jest wada, przynajmniej  nie wali po oczach w nocy. XD 

Edytowane przez chris85
Odnośnik do komentarza

No ale u mnie to jest coś takiego, że na przykład wychodzę z gry do menu, menu jest ciemne, a w związku z tym przyciemnieniem jest jeszcze ciemniejsze niż powinno być i muszę powiedzmy 4-5 sekund czekać, aż podświetlenie wróci do ustawionej normy. Z tego co wyczytałem w monitorach od LG jest do tego nawet specjalny przycisk, u mnie w TV tego przycisku nie ma (od wszystkiego pilot, tylko power), ustawienia wypróbowałem od A-Z. Da się z tym żyć, ale czemu kurczę nie dają opcji?

Odnośnik do komentarza
52 minuty temu, krzyhu923 napisał:

No ale u mnie to jest coś takiego, że na przykład wychodzę z gry do menu, menu jest ciemne, a w związku z tym przyciemnieniem jest jeszcze ciemniejsze niż powinno być i muszę powiedzmy 4-5 sekund czekać, aż podświetlenie wróci do ustawionej normy. Z tego co wyczytałem w monitorach od LG jest do tego nawet specjalny przycisk, u mnie w TV tego przycisku nie ma (od wszystkiego pilot, tylko power), ustawienia wypróbowałem od A-Z. Da się z tym żyć, ale czemu kurczę nie dają opcji?

To u mnie na pewno nie ma czegoś takiego. Tylko ta biel. I to się dzieje w ułamku sekundy. 

Odnośnik do komentarza

Na pewno nie jest to funkcja energooszczędna, bo nie ma to pod tym względem sensu. Pojawia się za każdym razem, gdy wyświetla się nowy ekran: ekran startowy ("press x to start"), menu gry, gra właściwa czy później powrót do menu. Jasność nie zmienia się za to podczas np. meczu w FIFA/PES, gdzie przecież są jaśniejsze i ciemniejsze obszary boiska, różne kamery itd. Może ochrona oczu? Po chwili przyciemniony obraz wraca do ustawionej przeze mnie jasności a jasność ta rośnie bardzo płynnie przez te 4-5 sekund aż do osiągnięcia docelowego poziomu. Wydaje się to najbardziej sensowne. Ot takie zabezpieczenie, żeby po wyjściu z ciemniejszego ekranu nie dostawać po oczach natychmiastowo jasnym.

Odnośnik do komentarza

No tak ale ochrona oczu działa inaczej. Ona podkręca temperaturę barw.  To u ciebie wygląda bardziej jak ochrona ekranu. 

U mnie ewidentnie leci w dół oświetlenie oled z 75 do  na oko 30. I wyłącznie na białym jednolitym tle. Napisz post na forum hdtvpolska.com albo zadzwoń do LG i zobaczysz co ci powiedzą. Nie wydaje mi się, że jest to usterka samego tv, prędzej systemu. 

Edytowane przez chris85
Odnośnik do komentarza

Z tym podświetleniem Oled mam to samo. Niby wszystko powyłączane, ale jak sie teraz dopatrzyłem to zjawisko rzeczywiście wystepuje. 

Na RE7 bardzo dokładnie to widać podczas ciemnych sesji. Wystarczy, ze podejde maksymalnie blisko do świecącej lampki, a ta po chwili przygasa kilka tonów w dół. 

Specjalnie mi to nie przeszkadza, ale wolałbym, jakby efekt byl stały. Nie lubię, jak coś sie zmienia wbrew moim oczekiwaniom. 

Odnośnik do komentarza

A nie jest włączone oszczędzanie energii na auto? Trochę do tego dochodziłem bo mnie też coś podobnego denerwowało. W dodatku ustawia się to dla całego tv więc włączam do satelity bo czasem za bardzo wali po oczach nocami a do gier daję na wyłączony.

Też macie tak, że wydaje Wam się że na takich samych ustawieniach obraz jest ładniejszy gdy w pomieszczeniu jest ciemno niż w dzień gdy na zewnątrz jest słonecznie/jasno?

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, marbel007 napisał:

Też macie tak, że wydaje Wam się że na takich samych ustawieniach obraz jest ładniejszy gdy w pomieszczeniu jest ciemno niż w dzień gdy na zewnątrz jest słonecznie/jasno?

 

Tak, bo w dzień masz inne warunki oświetleniowe i by obraz wydawał się tak samo ładny musiałby świecić odpowiednio mocniej. W takich warunkach żarówy jak XE93 sprawdzają się lepiej.

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, chris85 napisał:

No tak ale ochrona oczu działa inaczej. Ona podkręca temperaturę barw.  To u ciebie wygląda bardziej jak ochrona ekranu. 

U mnie ewidentnie leci w dół oświetlenie oled z 75 do  na oko 30. I wyłącznie na białym jednolitym tle. Napisz post na forum hdtvpolska.com albo zadzwoń do LG i zobaczysz co ci powiedzą. Nie wydaje mi się, że jest to usterka samego tv, prędzej systemu. 

To samo występowało na fabrycznym oprogramowaniu TV jak i po aktualizacji do najnowszego. Tak jak piszesz, nie wygląda to na wadę TV. Tak że nie wiem, może to jakaś właściwość matrycy telewizora? Czy wyświetlany obraz jest ciemny, czy jasny, po chwili wraca do ustawionej jasności. Spróbuję skontaktować się z LG i wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza

Banding pionowy jak najbardziej, im większy OLED tym większa szansa na pojawienie się tego. U mnie na 65B7 widać to tylko na planszach testowych, na szczęście do tej pory nie zauważyłem tego przy normalnym użytkowaniu. Natomiast jak miałem 55B6 to był on prawie całkowicie pozbawiony bandingu, nawet na planszach.

 

PS. Pojawił się update do LG B6 (05.30.25) i podobno poprawia on m.in. tryb gry - jest jaśniejszy. Póki co widziałem chyba dwie, albo trzy osoby, które o tym pisały na avsforum, ale nikt pomiarów i porównań jeszcze nie robił.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, ListuniO napisał:

Miałem tak w sony. Okazało się że mam ustawione automatyczne dopasowanie kontrastu i automatyczne dopasowanie czerni. Nie wiem czy lg ma te funkcje ale poszukajcie 

Możesz mieć racje. Dziś tak katowałem RE7, ze nie miałem czasu na takie bajery popatrzyć. Teraz widzę, ze w ustawienia zakopanych w zakładce Zaawansowane > Dynamiczny kontrast jest ustawiona na średni. Dziś juz nie będę sie tym bawił, ale wygląda, iz to może być to :ohboy:

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Ins napisał:

PS. Pojawił się update do LG B6 (05.30.25) i podobno poprawia on m.in. tryb gry - jest jaśniejszy. Póki co widziałem chyba dwie, albo trzy osoby, które o tym pisały na avsforum, ale nikt pomiarów i porównań jeszcze nie robił.

 

Huh, ciekawe! Mam nadzieję B7 potraktowali podobnie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...