Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


Rekomendowane odpowiedzi

A chcesz grac w 4K, czy w 1080p ?

Bo w tym temacie to jak zapytasz o jakikolwiek sprzet to musisz wydadc 8-12 tys, a ja jade na AMD 8320, testowalem na nim GTXa 960/970 i choc sie naczytalem o waskich gardlach, to wszystko prawie smiga w 60 klatkach na moim telewizorze. Na dniach dokupie GTXa 1070 - podobno do karty potrzeba minimum i5/i7, a moj znajomy na 8350 gra wszytsko w 120 fpsach. No nie wiem jak on to robi.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Możesz wydać 3- 3,5 tysiąca na niezły komputer do 1080p@60 lub 2x tyle do 4K ...

Ja wybrałem opcję nr 1 i jestem zadowolony. 
Nie oszczędzałem na płycie głównej i zasilaczu, składając zestaw który za 2 lata będę mógł dowolnie upgrade'ować (jeśli zajdzie taka konieczność)
Przykład - wziąłem płytę MSI B85 z 4 slotami RAM (czyli do 32GB) i możliwością SLI / Crossfire, a także oczywiście socketem LGA1150, na który wchodzą wszystkie za(pipi)iste CPU.
Póki co Ramu mam tylko 8GB i...na tą chwilę nie mam po co go zwiększać - przynaję że jestem tym zaskoczony, ale na tym przyciąłem żeby przerzucić zaoszczędzoną kwotę na duży SSD rezygnując zupełnie z HDD. 


na temat kart ATi się nie wypowiem, bo nie mam o nich pojęcia.
z Nvidii polecam Ci kupić w dobrej cenie GTX 970 lub poczekać do 1070, sam obecnie używam 960tki - właściwie wszystko idzie w fHD na 60fps, więc śmiało można polecić model wyżej - 70tki :)


Zbierając do kupy moje założenia przy budowie PC to : 
-lepiej wziąć wysoką i5 niż średnią i7
-nie bawić się w hybrydy HDD + SSD, kupić duży SSD i koniec
-zadbać o to komputer był wyposażony w płytę główną, która pozwoli na dalsze rozbudowy
-kupić markowy zasilacz z zapasem watów - ale też bez przesady  z kilowatami...bo technologia dąży do zmniejszenia poboru energii. 


tym sposobem za 2900zł złożyłem z w 2015r taki konfig : 

-GTX 960 2GB

-i5 4460
-8GB DDR3 1600 HyperX
-Corsair 700W 
-Crucial SSD 250GB
-Zalman Z9 

jak za taką kasę komputer robi doskonałą robotę, powyżej oczekiwań :)
od początku zakładałem że dołożę jeszcze 500 SSD samsunga Evo850, a także drugą kość ramu i połączę w dual-channel. 
Na razie tego nie potrzebuję - ale może w tym roku ... hmm :)

Swoją drogą dodam że pracuję na co dzień z Mac'ami gdzie często dokładam SSD i zawsze jest to Samsung Evo 850 - a w swoim PC postanowiłem zaoszczędzić i wziąć Cruciala, tak dla testu - i z czystym sumieniem polecam również tego producenta - świetna cena i jakość produktu, a także osiągi prawie nieodstające od EVO 

Edytowane przez II Noxx II
Odnośnik do komentarza

Podstawa według mnie jak chcesz teraz składać kompa to wstrzymać się kilka tygodni aż się ustatkują ceny GTX1070 i wziąć od razu taką kartę. Wydajesz 2000PLN na kartę, do tego procesor za 1000PLN, płyta główna 400PLN, RAM 300PLN, 500PLN za dyski, monitor 800PLN, obudowa 200PLN, zasilacz 300PLN i już masz 5500PLN za komputer a nie jest to koniec wydatków. Także moje 8000PLN było oczywiście przesadzone, no ale jednak nie są to małe kwoty jak niektórzy piszą.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Hmm, jak nie masz nic totalnie to taniej zdecydowanie wyjdzie Ci zostac z konsolami.

Ja zawsze mialem kompa, na ktorym po prostu nie gralem, do tego obok stoi telewizor, wiec roznic w grach nie widze trzymajac pada w lapie - na monitorze to raczej grac by mi sie nie chcialo...

Odnośnik do komentarza

Widze marketing ładnie wam nas rał do czaszek i magia "czteryKA" robi swoje. A prawda jest taka że gierki na Ultra z AA w 1440p to maks w co możecie aktualnie celować a 4k to już zwykłe marnotrawstwo mocy obliczeniowej i niepotrzebny overkill CPU i układu graficznego. Zamiast z klapkami na oczach tak marudzić o tym 4k to polecam sobie usiąść do gierki na monitorze 1440p i monitorze 4k i porównać na własne oczy.

 

Każdy kto piszę o gamingu na pc w 4k jest zupełnie niepoważny i nie miał styczności z gierkami odpalanymi na topowych konfiguracjach i tylko sobie tak idiotycznie teoretyzuje albo jest koneserem i nas zaszczyci swoim 3way SLI z GTXów 1080 podłączonym do topowego 60 calowego 4k telewizora.


Podstawa według mnie jak chcesz teraz składać kompa to wstrzymać się kilka tygodni aż się ustatkują ceny GTX1070 i wziąć od razu taką kartę. Wydajesz 2000PLN na kartę, do tego procesor za 1000PLN, płyta główna 400PLN, RAM 300PLN, 500PLN za dyski, monitor 800PLN, obudowa 200PLN, zasilacz 300PLN i już masz 5500PLN za komputer a nie jest to koniec wydatków. Także moje 8000PLN było oczywiście przesadzone, no ale jednak nie są to małe kwoty jak niektórzy piszą.

 

Twoja wycena to i tak jest mocno zaniżona bo do nowych GTXów to już jednak trzeba mieć tego cpu na ~4.5Ghz a z tym się wiąże już trochę mądrzejsza i droższa płyta główna i zasilacz, o dobrym chłodzeniu aby tego nie gotować na co dzień.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ale po co do nowych GTXow super plyta i procek dla kogos kto poki co chce grac w 1080p ?
ja na sieci ciagle czytam o waskich gardlach AMD 8350 - sam mam 8320 i 30% obciazenia procesora we wszystkich grach...
Jasne - zdarzaja sie wyjatki - takie GTA V, ktore obciazaja mocniej procesor, wiem tez ze Intel jest wydajniejszy (i pewnie niedlugo jakos wyladujue w moim kompie), ale nawet taki Wiedzmin na Tytanach chodzi w 70 fpsach.
Wszystko zalezy kto jak chce grac - ja gram na TV wiec i tak poki co ponad 60fpsow mi w ogole nie potrzebne.

 

Porownanie procesorow i klatek przy karcie o mocy ciut mniejszej niz GTX 1070


  Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Dla mnie to możesz sobie tego GTX wsadzić nawet do starodawnego athlona i też się cieszyć, że w niektórych grach wykres pokazuje użycie 50%.

Każdy kto miał porównanie wie ile daję podkręcony i niepodkręcony procesor. Procesory AMD to nie tylko mniejsza wydajnośc, to także gó wniany chipset słabo obsługujący ssd w porównaniu do Intela.

Dla jednych wystarcza 55-60fps na styk, inni wolą mieć lekki zapas aby w najbardziej obciążającym miejscu nie spadało poniżej 60fps. Można paplać, że 55fps też jest fajne albo na AMD też da się grać tylko po co?

Odnośnik do komentarza

No dlatego mowie - kwestia kto czego oczekuje. Jak ktos chce miec 120 fpsow musi wymieniac plyte, procek - jezeli ktos gra na telewizorze jak w moim przypadku taka wymiana nie mialaby najmniejszego sensu.

(chociaz tez bedzie predzej czy pozniej grana). Kupie to dam znac, czy w ogole jest jakas gra, ktora na tym gownianym chipsecie w 1080p spada ponizej 60fpsow z lockiem - szczerze watpie. 

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Wydaje mi się że jak masz wybierać między pc a scorpio to zdecydowanie brałbym scorpio. Moc na papierze ma dużą a biorąc pod uwagę jak co niektórzy developerzy potrafią optymalizować to jestem w stanie uwierzyć w 4k/30 fps przy wysokich ustawieniach w grach. Patrząc na to co ostatnio dzieje się na rynku PC , jak złożysz kompa to już do premiery scorpio może ssać pauke.

Odnośnik do komentarza

no ja na razie wstrzymuje się z zakupem. Po co kupować 1070 i 1080 teraz jak nawet nie wyszły podkręcone wersje i nie wiadomo co u konkurencji. Za rok się wymieni smoka albo kupi scorpio. Wtedy wszystko będzie jasne. Na razie na moim 970 odpalam wszystko w 1080p a do 4k i tak musiałbym procek i płyte wymienić (a wtedy i ram i pewnie obudowe i w sumie wszystko....)  Jak mam zainwestować 5-6 k to wolę być pewny inwestycji. Grunt że rpg i rtsy na moim kompie chodzą w ultra :D

Odnośnik do komentarza

Podobnie jak Scorpio - to co dzisiaj robi wrażenie na papierze nie koniecznie bedzie robic za 1,5r.

Sam calego PC od podstaw raczej bym nie skladal - w moim przypadku wybor rozbija sie o to, czy kupic Xbox One, czy kupic sobie karte, z wiadomych wzgledow wole karte.

Odnośnik do komentarza

Tez brałbym scorpio i neo oraz olał PC. 4k to bajki. Na nowych konsolach standard to będzie 1080/60. Jeżeli rzecz jasna nie bedą robić exów pod to. Na PC kwestia optymalizacji to dalej jedna wielka niewiadoma. Jedni sie przyłożą, drudzy zrobią tylko nieźle wyglądającego Hitmana, który działa w 40 klatkach na 970.

Odnośnik do komentarza

Można by brać pod uwagę Scorpio, jeżeli miałoby premierę w tym momencie a nie za 1,5 roku. Poza tym nie ma szans na rozdzielczość 4K na Scorpio o mocy 6 teraflopów, chyba, że mówimy o gierkach indie albo jakiś platformerach 2D. Zrozumcie, że najmocniejsze obecnie karty graficzne ledwo dają radę z 30 klatkami w 4K. Ewentualnie jak to na Xboksie będą robić sztuki z dynamicznym skalowaniem rozdzielczości z 1080p do 4K w trakcie cutscenek. Zatem na takim Scorpio gry będą wyglądały tak jak obecne gry na PC na maksymalnych ustawieniach i w 60 klatkach.

 

Poza tym wybór między Scorpio a PC to żaden wybór, biorąc pod uwagę, że wszystko co wyjdzie na Xboksa wyjdzie również na Windows 10.

Odnośnik do komentarza

Ja z kolei nie rozumiem trochę tej pogoni z  full detalami obecnie. W tej chwili niektóre gry wykorzystują efekty których często w 1080p nawet nie sposób zauważyć a klatki lecą solidnie w dół. Ostatnim przykładem niech będzie chociażby nowy Mirrors Edge wykorzystujący tekstury 4k na ustawieniu hyper przez co gra jest niegrywalna na 970. Różnica ledwo widoczna a po zmianie ustawień na ultra gra chodzi w 70 fpsach.

 

Tak jak Szejdj napisał, trzeba pamiętać, że Scorpio wychodzi za 1,5 roku a nie teraz i

wybór między Scorpio a PC to żaden wybór, biorąc pod uwagę, że wszystko co wyjdzie na Xboksa wyjdzie również na Windows 10.

 

Jeśli chodzi o konsole to jedynym słusznym wyborem będzie w przyszłości nowe PS4 jako dodatek do PieCa.

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...