Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, GearsUp napisał(a):

@Ukukuki

 

13:30

 

 

 

No to jest dokładnie o czym pisałem, zapas mocy i to jest fakt i masz rację tego zapasu nie dobiera się tak jak dawniej ale dalej się daje i to względem PEAK platformy. No i tak jak wspomniałem redukujesz obciążenie zasilacza aby pracowało mu się przyjemniej i dłużej. 

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Ukukuki napisał(a):

 

No to jest dokładnie o czym pisałem, zapas mocy i to jest fakt i masz rację tego zapasu nie dobiera się tak jak dawniej ale dalej się daje i to względem PEAK platformy. No i tak jak wspomniałem redukujesz obciążenie zasilacza aby pracowało mu się przyjemniej i dłużej. 

 

Si to przecież common sense ale nie robi się takich luzów jak dawniej. Nawet 85%+ ma taki sam efekt jak przy 40-60% tak więc zasilacz może być bardzo mocno zbliżony do poboru prądu przez cały system

Edytowane przez GearsUp
Odnośnik do komentarza

No ale raz ,że ciężko trafić w peak platformy dlatego daje się ten zapas na oko chyba ,że ktoś z kalkulatorem będzie podliczał absolutnie każdy element platformy. Problemem jest zawsze określenie tego szczytu, to jest dosłownie chwilowy skok który trwa sekundę ale słaby zasilacz klęknie i będzie reset. Mocny wytrzyma ale będzie się grzał, czym bardziej jest obciążony tym bardziej będzie się grzał co skraca jego żywotność. 

 

Dlatego ten zapas daje się na oko żeby być po bezpiecznej stronie, zasilacz żył długo i szczęśliwie. A w przyszłości była możliwość rozbudowy platformy. Nikt nie chce zmieniać zasilacza z kartą graficzną. A dajmy na to ,że w tej generacji kart graficznych pobór spadł względem poprzedniej. W następnej wzrośnie (ale niewiele z 50W w segmencie wysokim a w niskim ciężko zgadywać) a później jak wejdzie nowa litografia spadnie. 

 

Zresztą zasilacze obok pamięci RAM obecnie to najbardziej dopracowane elementy w PC, często mają gwarancję na 7-10 lat. Ale jak w środku będą poprzepalane bezpieczniki to się już nie wytłumaczysz :) 

Odnośnik do komentarza
16 minut temu, Ukukuki napisał(a):

No ale raz ,że ciężko trafić w peak platformy dlatego daje się ten zapas na oko chyba ,że ktoś z kalkulatorem będzie podliczał absolutnie każdy element platformy. Problemem jest zawsze określenie tego szczytu, to jest dosłownie chwilowy skok który trwa sekundę ale słaby zasilacz klęknie i będzie reset. Mocny wytrzyma ale będzie się grzał, czym bardziej jest obciążony tym bardziej będzie się grzał co skraca jego żywotność. 

 

Dlatego ten zapas daje się na oko żeby być po bezpiecznej stronie, zasilacz żył długo i szczęśliwie. A w przyszłości była możliwość rozbudowy platformy. Nikt nie chce zmieniać zasilacza z kartą graficzną. A dajmy na to ,że w tej generacji kart graficznych pobór spadł względem poprzedniej. W następnej wzrośnie (ale niewiele z 50W w segmencie wysokim a w niskim ciężko zgadywać) a później jak wejdzie nowa litografia spadnie. 

 

Zresztą zasilacze obok pamięci RAM obecnie to najbardziej dopracowane elementy w PC, często mają gwarancję na 7-10 lat. Ale jak w środku będą poprzepalane bezpieczniki to się już nie wytłumaczysz  

 

No bo w sumie nie wiem za bardzo o co ci tam chodziło w temacie PS5. Pisząc, że gdyby ta konsola miała zasilacz 800W to nie miałem myśli tego, że dosłownie tyle by cała konsola pobierała prądu. Obecne konsole też nie mają mocy zasilaczy wyliczonych na kalkulatorze co do watu. Albo piszesz, że platforma z 4090 nie będzie mi pobierała więcej niż 400-480 po czym wklejasz screena z poborem prądu przez 4090 w okolicach 545 xd a 3090Ti 620W. Wiesz ile mi pobierała 2080Ti Lightning Z? Ponad 400W wymierzone programem.

Edytowane przez GearsUp
Odnośnik do komentarza
28 minut temu, GearsUp napisał(a):

 

No bo w sumie nie wiem za bardzo o co ci tam chodziło w temacie PS5. Pisząc, że gdyby ta konsola miała zasilacz 800W to nie miałem myśli tego, że dosłownie tyle by cała konsola pobierała prądu. Obecne konsole też nie mają mocy zasilaczy wyliczonych na kalkulatorze co do watu. Albo piszesz, że platforma z 4090 nie będzie mi pobierała więcej niż 400-480 po czym wklejasz screena z poborem prądu przez 4090 w okolicach 545 xd a 3090Ti 620W. Wiesz ile mi pobierała 2080Ti Lightning Z? Ponad 400W wymierzone programem.

 

No wkleiłem specjalnie najgorszy scenariusz, mogłem dać z Forzy Horizon i było by ponad 200W. Tak jak pisałem pobór prądu spadł w tej generacji kart no i cały czas mówimy o topie topów, maksimum technologii dostępnej dla entuzjasty. high-end to równie dobrze 4080, 7900 XT czy XTX które już zdecydowanie ciągną mniej, sparowane z prockiem AMD cała platforma będzie pobierać znacznie mniej niż sama 4090. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 15.09.2024 o 19:25, drozdu7 napisał(a):

Panowie proszę o poradę, brat zdecydował się na kompa gdzie najlepiej kupić/złożyć? Hard PC to dobre miejsce? Komputronik czy coś?

 

Jakby ktoś miał jakieś porady co najlepiej brać w budżecie 5,5tys to też by było miło

 

https://sklep.hard-pc.pl/p17378,zestaw-ryzen-7500f-rx-7800-xt-16gb-32gb-ddr5-1tb-ssd-750w-aramis-argb.html

 

To chyba najlepszy zestaw w tej cenie, ewentualnie coś z 4070 jak musi być nvidia

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Panowie, tu wszystko wygląda ok?

  • Płyta główna

    ASRock B650M PRO RS

  • Obudowa

    Endorfy ARX 500 ARGB

  • Procesor

    AMD Ryzen 5 7600 OEM 

  • Chłodzenie procesora

    Endorfy Fera 5

  • Dysk SSD

    Lexar NM710 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 

  • Pamięć RAM

    Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6800MHz, CL34 (LD5U16G68C34LA-RGD)

  • Karta graficzna

    INNO3D GeForce RTX 4080 SUPER X3 16GB

  • Zasilacz

    MSI MAG A750GL PCIE5 750W 80Plus Gold

Odnośnik do komentarza
7 minut temu, Kosmos napisał(a):

Panowie, tu wszystko wygląda ok?

  • Płyta główna

    ASRock B650M PRO RS

  • Obudowa

    Endorfy ARX 500 ARGB

  • Procesor

    AMD Ryzen 5 7600 OEM 

  • Chłodzenie procesora

    Endorfy Fera 5

  • Dysk SSD

    Lexar NM710 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 

  • Pamięć RAM

    Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6800MHz, CL34 (LD5U16G68C34LA-RGD)

  • Karta graficzna

    INNO3D GeForce RTX 4080 SUPER X3 16GB

  • Zasilacz

    MSI MAG A750GL PCIE5 750W 80Plus Gold

Jest spoko ale kartę to imo weź inny model - pisałem powyżej. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
13 minut temu, Kosmos napisał(a):

No na tierach aż się nie znam. A może warto wziąć wyższy, a 4070 ti super?

Pewnie i tak wyszedłby taniej. VRAM ten sam - po 16 GB, chociaż tu pewnie inne czynniki też są ważne i jednak każda 4080 będzie lepsza?

Każda - rozumiem że chcesz grać na monitorze w 1440p?

Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Kosmos napisał(a):

tak

No to do takiej rozdziałki imo 4080 najlepsza opcja - zawsze możesz jak kupisz tańszą kartę zrobić undervolt, ustawić krzywą wentylatorów itd 

W sumie jak teraz myślę to nie wiem czy bym nie poczekał chwilę bo za myślę pół roku będzie już 5xxx i wtedy sporo stracisz na wartości tego co kupiłeś. Of course to nie tak że ta karta to już bedzie gruz ale jak już się bawić w pc to niestety dobrze mieć graty na czasie. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
29 minut temu, Kosmos napisał(a):

No na tierach aż się nie znam. A może warto wziąć wyższy, a 4070 ti super?

Pewnie i tak wyszedłby taniej. VRAM ten sam - po 16 GB, chociaż tu pewnie inne czynniki też są ważne i jednak każda 4080 będzie lepsza?

Nie, gorszej karty nie bierz. Zawsze możesz zwrócić jak będzie za głośna czy będzie coś piszczeć

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
39 minut temu, mozi napisał(a):

No to do takiej rozdziałki imo 4080 najlepsza opcja - zawsze możesz jak kupisz tańszą kartę zrobić undervolt, ustawić krzywą wentylatorów itd 

W sumie jak teraz myślę to nie wiem czy bym nie poczekał chwilę bo za myślę pół roku będzie już 5xxx i wtedy sporo stracisz na wartości tego co kupiłeś. Of course to nie tak że ta karta to już bedzie gruz ale jak już się bawić w pc to niestety dobrze mieć graty na czasie. 


Takie podejście nie ma sensu, nawet nie wiadomo kiedy będzie 5080, w jakiej cenie i kiedy będą obniżki starych modeli. To nie jest miesiąc czy dwa do premiery, kompletnie nic nie wiadomo jeszcze. Jak ma ochotę to niech kupuje teraz a nie czeka 6-8 miesięcy. 

  • This 1
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, mozi napisał(a):

Jest spoko ale kartę to imo weź inny model - pisałem powyżej. 

Mam RTX 4070 od Inno3d i póki działała bezproblemowo, czytaj jakieś pół roku, byłem z niej bardzo zadowolony. Fajnie wykonana, ładna. Tylko niestety pasta termoprzewodząca jakiej używają w kartach to jakiś paździerz straszny, po pół roku musiałem wymienić na porządną i znowu działa super.

 

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/problem-z-przegrzewaniem-kart-geforce-rtx-4000-ekspert-odkryl.html

Edytowane przez krzysiek923
Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, drozdu7 napisał(a):

I taki komp podłączony do tv normalny 4k, nie OLED to daję radę (w porównaniu do konsoli)? Czy słabo to będzie wyglądało?

 

No komp mocniejszy od PRO, więc będzie o wiele lepiej niż na bazowej konsoli i lepiej niż na PRO.

 

Ale jak chcesz grać na TV 4K to dołóż 300-400 zł do 4070, 7800XT wypada w czystej wydajności trochę lepiej, ale ma FSR, którego jakość jest delikatnie mówiąc średnia.

Na 4070 masz DLSS, więc grasz w 4K z DLSS quality, jakość obrazu masz taką jak w natywnym 4K (a często lepszą jak gra ma słaby TAA), a karta jest obciążona jak w 1440p (bo DLSS Quality skaluje z 1440p do 4K). Z DLSS nawet opcja performance wygląda dobrze (w porównaniu do tego co jest teraz na konsolach w nowych grach to można wręcz powiedzieć, że wygląda niesamowicie), a tu skaluje do 4K z 1080p, więc zyski w wydajności ogromne.

Do tego w porównaniu do konsol czy to na Nvidii czy AMD masz świetnie działające frame generatory, które mogą Ci nawet podwoić liczbę klatek (w uproszczeniu) we wspieranych grach (a obecnie takich gier jest całkiem sporo).

 

Nie wiem jak u Ciebie z samodzielnym złożeniem kompa (nic strasznego nawet jak się nigdy tego nie robiło ;) ), ale np. ten zestaw co wkleił Chewie https://sklep.hard-pc.pl/p17378,zestaw-ryzen-7500f-rx-7800-xt-16gb-32gb-ddr5-1tb-ssd-750w-aramis-argb.html możesz sam złożyć za 300 stówki mniej, więc akurat na dopłatę do 4070 ;)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
15 minut temu, tjery napisał(a):

 

No komp mocniejszy od PRO, więc będzie o wiele lepiej niż na bazowej konsoli i lepiej niż na PRO.

 

Ale jak chcesz grać na TV 4K to dołóż 300-400 zł do 4070, 7800XT wypada w czystej wydajności trochę lepiej, ale ma FSR, którego jakość jest delikatnie mówiąc średnia.

Na 4070 masz DLSS, więc grasz w 4K z DLSS quality, jakość obrazu masz taką jak w natywnym 4K (a często lepszą jak gra ma słaby TAA), a karta jest obciążona jak w 1440p (bo DLSS Quality skaluje z 1440p do 4K). Z DLSS nawet opcja performance wygląda dobrze (w porównaniu do tego co jest teraz na konsolach w nowych grach to można wręcz powiedzieć, że wygląda niesamowicie), a tu skaluje do 4K z 1080p, więc zyski w wydajności ogromne.

Do tego w porównaniu do konsol czy to na Nvidii czy AMD masz świetnie działające frame generatory, które mogą Ci nawet podwoić liczbę klatek (w uproszczeniu) we wspieranych grach (a obecnie takich gier jest całkiem sporo).

 

Nie wiem jak u Ciebie z samodzielnym złożeniem kompa (nic strasznego nawet jak się nigdy tego nie robiło ;) ), ale np. ten zestaw co wkleił Chewie https://sklep.hard-pc.pl/p17378,zestaw-ryzen-7500f-rx-7800-xt-16gb-32gb-ddr5-1tb-ssd-750w-aramis-argb.html możesz sam złożyć za 300 stówki mniej, więc akurat na dopłatę do 4070 ;)

Też tak mi się wydaje, że z myślą o graniu w 4K 4070 powinno być lepsze jeśli ktoś chce grać na TV. 4070 było nawet w tańszych zestawach. Poleciłem ten z 7800xt bo ma więcejj vram i większą wydajność w rasterze. Ja osobiście korzystałem z fsr tylko w jednej grze więc normalnie gram natywnie.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...