Skocz do zawartości

Baldur's Gate 3


ireniqs

Rekomendowane odpowiedzi

Nakładka z Divinity:OS to była 3 lata temu w EA i sam wtedy psioczyłem, ale dzisiaj cofam te słowa.

Kunsztem owszem, jest to Larian z ostanich OS'ów, ale to wybaczam, bo wtedy inspirowali się od najlepszych i dalej się to sprawdza.

Czuć nową szkołę i choćby uwielbiam Pilarsów, tak BG3 byłby pokarany, gdyby tak mocno trzymał się klasyki jak to było u nich.

Generalnie mając dnd 5e w małym paluszku to sporo pozmieniali w klasach, rasach czy skilach co jest oczywiście zrozumiałe, bo gierki mają swoje prawa i ogólnie na ten moment jest git, ale to trzeba jeszcze pograć, by wyrobić opinię.

 

Dla mających problem z turą to ona teoretycznie zawsze dzieli się na trzy rzeczy: akcja - akcja dodatkowa - ruch - ewentualnie reakcja (bez znaczenia kolejność)

Akcje to praktycznie zawsze atak/czar, ale to jest bardzo ważne, bo dużo czarów jest akcja dodatkową, więc trzeba brać na to uwagę, Ze sprintem jest tak, że jeśli chcemy ruszyć się dwa razy to można poświęcić akcję dla podwójnego ruchu.

 

Ściąga z dnd, która w przypadku BG3 może nie jest precyzyjna, ale wyjaśnia, jak odbierać nazewnictwo:

HURFhSA.png

Edytowane przez Bartolinsky
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

W grze jest o tyle dobrze ze tez sa kolorki + to czego zrobic nie można jest po prostu nie aktywne. Jak juz mi konsolowy interfejs wjechał to eskploracja praktycznie w TPP. Walka idzie szybko i wygodnie jak na pada w cRPG. 

 

U mnie tez dużo skojarzeń z DOS2, ale to nie przeszkadza bo to nadal moje top1 tego gatunku. BG3 ma duze szanse zdetronizować króla, ale o tym pomyśle ze te kilkadziesiąt godzin jak skoncze przygodę chociażby raz.

Odnośnik do komentarza

Mam wrazenie ze jednak lepiej by sie w to gralo na padzie. Sterowanie i kamera sa tragiczne. Po pierwsze zoom jest na tyle maly ze nie moge ogarnac sensownej porcji ekranu. Do tego obracanie, przesuwanie kamery, podazanie za druzyna, sprawia ze ciezko sie eksploruje. Nie wiem czemu w wersji pc nie mogli zrobic szyku do wyboru zeby ustawiac cala druzyne zamiast podazania za liderem jak dla pada.

 

edit: cos chyba u mnie sie zjebalo bo widze ze jakis gosciu na youtube ma o wiele lepszy zoom i panning. Musze pogrzebac w ustwieniach.

Edytowane przez Il Brutto
Odnośnik do komentarza
14 minut temu, Il Brutto napisał:

Mam wrazenie ze jednak lepiej by sie w to gralo na padzie. Sterowanie i kamera sa tragiczne. Po pierwsze zoom jest na tyle maly ze nie moge ogarnac sensownej porcji ekranu. Do tego obracanie, przesuwanie kamery, podazanie za druzyna, sprawia ze ciezko sie eksploruje. Nie wiem czemu w wersji pc nie mogli zrobic szyku do wyboru zeby ustawiac cala druzyne zamiast podazania za liderem jak dla pada.

Nie ma formacji, ale możesz odłączać postacie od siebie (przesuwając myszą po danym awatarze w UI), żeby nie podążali, w sytuacjach, gdzie masz pułapki etc. się bardzo przydaje.  Gra jest też wręcz stworzona pod ultrawide'a - dosłownie wszystko na nim wygląda lepiej i nie ma mowy o żadnych czarnych pasach gdziekolwiek, widać, że to gra natywnie pecetowa :). 

 

Btw. gra wspiera też pada na PC - możesz spróbować, może ułatwi Ci sprawę, ale nawigacja w ekwipunku to raczej na padzie łatwiejsza nie będzie, wiadomo, co kto lubi, podobna sytuacja jak w Diablo IV - niektórzy wolą padziki, ja tam wolę do takich gier na PC K+M :)

Odnośnik do komentarza

Kilka przemyśleń względem EA:

 

- udało mi się pograć aż 7 godzin i zarwać noc, to chyba dobry symptom :D

- znacznie poprawili walkę względem EA

- lepszy performance względem EA, save'y na SSD to teraz są od razu, a nie jak w EA kilk sekund, wczytywanie też sporo szybsze

- pełno torebek i innych pierdół na trzymanie rzeczy do alchemii, zasóbów obozowych itp.

- przebudowali screeny do levelowania postaci wraz z nowymi animacjami, na pewno wielu laików D&D będzie zarzucać tak czy inaczej, że tylko 12 leveli do zdobycia w 100h itp. ale teraz przynajmniej mają piękny ekran levelowania :D

- mało grałem w EA ledwie 5-6 godzin i właśnie dotarłem mniej więcej do tego samego momentu w pełniaczku, ale mam wrażenie, że ogólnie sporo zmienili na samym początku, albo ta gra jest aż tak dobra, że zależnie od postaci wszystko dzieje się inaczej, obecnie gram Paladynem

np.

Spoiler

Quest z babą jagą, od razu udało mi się rozbić iluzję dzięki skill checkom na gorliwość, więc nie musiałem walczyć z krasnalami nawet w chatce, tylko wcześniej ich wygoniłem - złoto :D

poprzednio grając Bardem nie miałem tej opcji i nawet nie wiedziałem, że taka jest.

 

Pierwsze wrażenia: 10/10 i RPG dekady. Zobaczymy jak kolejne godziny i czy utrzyma poziom aż do samego końca. 

 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Nie no padzik ogarnięty elegancko, całkowicie HUD, menu, czcionki itp się zmieniają jak grasz z sterowaniem padem. 

 

Kamera ssie

 

Kilka na szybko fotek z decka, jak do 5 września wyrobią się z fsr2 będzie jeszcze ostrzej i ładniej bo stary 1.0 mocno bluruje i nie daje takich efektów

 

 

 

 

 

pobrane - 2023-08-04T074542.704.jpeg

pobrane - 2023-08-04T074556.204.jpeg

pobrane - 2023-08-04T074610.723.jpeg

pobrane - 2023-08-04T074624.817.jpeg

pobrane - 2023-08-04T074641.567.jpeg

  • Plusik 1
  • beka z typa 1
Odnośnik do komentarza
47 minut temu, Daffy napisał:

Nie no padzik ogarnięty elegancko, całkowicie HUD, menu, czcionki itp się zmieniają jak grasz z sterowaniem padem. 

 

Kamera ssie

 

Kilka na szybko fotek z decka, jak do 5 września wyrobią się z fsr2 będzie jeszcze ostrzej i ładniej bo stary 1.0 mocno bluruje i nie daje takich efektów

 

 

 

 

 

pobrane - 2023-08-04T074542.704.jpeg

pobrane - 2023-08-04T074556.204.jpeg

pobrane - 2023-08-04T074610.723.jpeg

pobrane - 2023-08-04T074624.817.jpeg

pobrane - 2023-08-04T074641.567.jpeg

Jakie masz ustawienia na SD?

Ja na Ally mam 1080p medium i 15watach osiągam ~40fps.

Odnośnik do komentarza
20 minutes ago, Shankor said:

Widzę po achievementach na steam, że koledzy nie zbili kapitana diabła na statku w tutorialu i nie chcieli miecza oburęcznego +1 obrażeń od ognia :kaz:

wlasnie sie nad tym zastanawialem czy go bic czy nie bo pewnie dropnie fajny przedmiot ale spanikowalem i pobieglem od razu do przodu xD w 15 tur spokojnie go idzie ubic tak mi sie wydaje, no chyba ze sie obroci i zdejmie na 1 hita twoje postaci.

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, Il Brutto napisał:

wlasnie sie nad tym zastanawialem czy go bic czy nie bo pewnie dropnie fajny przedmiot ale spanikowalem i pobieglem od razu do przodu xD w 15 tur spokojnie go idzie ubic tak mi sie wydaje, no chyba ze sie obroci i zdejmie na 1 hita twoje postaci.

Mi dosłownie zabrakło 1 tury, za za drugim razem poleciałem na przód.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...