Skocz do zawartości

Kiełki? Kiełki.


Figaro

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Cytat

Kiełki rzodkiewki (Raphanus sativus) opinię wspaniałego leku na przeziębienie zawdzięczają nie tylko dużej zawartości witaminy C (zawierają jej 2,5 raza więcej niż korzeń rzodkiewki), ale również działaniu wyksztuśnemu. Dzięki temu kiełki rzodkiewki oczyszczają drogi oddechowe i zatoki. Duża zawartość witaminy C podnosi odporność organizmu. Są dobrym źródłem potasu, magnezu i jodu przyspieszającego przemianę materii. Zawierają dużo siarki, dlatego wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Posiadają właściwości dezynfekujące, moczopędne i przeciwzapalne. Szczególnie wskazane przy anemii, schorzeniach wątroby i dróg żółciowych.

 

 

Odnośnik do komentarza

Jakies wrazliwe te jelita macie. Dla mnie kielek to kielek. Po wszystkich funkcjonuje tak samo. A nie jadam na kanapeczce a zrywam garsc i do geby jak zwierze. Jedynie smakiem sie roznia. Dla mnie brokul najgorszy bo taki nijaki. Zupelnie nie tak kolorowy jak ten śp z forumka. Reszta spoko  smakuja w sumie jak dorosle odpowiedniki tylko nawet intensywniej chyba. Grochu sa zaje.biste bo grube , nie takie piz.dryki. Ale dluzej wschodza i latwo sie wysuszaja. 

 

Podsumowujac zostalem jedynie przy rzeżuszce. Dobrze wschodzi, szybko, nasion jest duzo na paczke , bomba wit c. Jem codziennie 15g. Jak taka dobra kępa łoniaków

Odnośnik do komentarza

Ja sobie zakupiłem kilka ciekawych kiełeczek, w tym Szarłat:

 

Cytat

 

Szarłat zawiera dużo skrobi i substancji balastowych jest idealnym źródłem energii, zwłaszcza że zawarte w nim węglowodany przetwarzane są w organizmie szybciej niż te z innych zbóż. Jednym ze ciekawszych składników występujących w ziarnach amarantusa jest lizyna, która należy do aminokwasów nie syntetyzowanych w ludzkim organizmie, przez co musi być dostarczana poprzez zbilansowaną dietę. Warto wiedzieć, że lizyna występuje w innych zbożach niezwykle rzadko.

 

Zaletą amarantusa jest bogactwo tłuszczów, z czego 50% przypada na cenny kwas linolowy, będący niezbędnym składnikiem diety.

 

 

Niech ino listonosz wpadnie :pope:

Odnośnik do komentarza

No i listonosz wpadł. To chyba głównie ja podtrzymuję sklep przy życiu, bo nawet dorzucili gratisy w postaci nasion do majeranku i hyzopu lekarskiego. Przyda się na wiosnę.

 

VoN162z.jpg

 

Jarmuż czarny toskański - zawiera duże ilości soli mineralnych i witamin: C,B1,B2,E,K i PP, prowitaminę A, kwas foliowy oraz jest źródłem potasu, żelazo, fosforu, wapnia łatwo przyswajalnego, gdyż nie zawiera kwasu szczawiowego i magnezu.

 

Szarłat - post wyżej.

 

Kapusta pekińska - Nie znalazłem w necie żadnych informacji o kiełkach kapusty pekińskiej. Ciekawe jak to będzie wyglądało, smakowało? :cool:

 

Marchew - wspomagają trawienie i oczyszczają jelita, pobudzają pracę nadnerczy i trzustki. Wiążą toksyny i kwasy żółciowe, hamując tym samym ich wchłanianie, wspomagają pracę wątroby. Pomagają w walce z problemami wzroku i kurzą ślepotą, w utrzymaniu zdrowego naskórka. Poprzez systematyczne spożywanie kiełków marchwi skóra uzyskuje jednolity koloryt, do czego przyczyniają się zawarte w marchwi witaminy. Kiełki marchwi są bogate w witaminy (A, kompleks B, C, E, G, K) i substancje mineralne. Marchew i kiełki zawierają bardzo duże ilości prowitaminy A, beta karotenu.

 

Koniczyna - są doskonałym źródłem izoflawonów, które mogą być pomocne w zapobieganiu chorobom takim jak osteoporoza, rak, miażdżyca oraz w zwalczaniu symptomów menopauzy. Genisteina, substancja należąca do grupy izoflawonoidów, hamuje rozwój komórek nowotworowych. Są źródłem wysoko przyswajalnego wapnia i magnezu.

Odnośnik do komentarza

rzeżucha xd czy my mamy 1996 rok

 

DGQLN4P.jpg

 

trochę zieleni, czerni i różu. Tylko wyjątkowo długo rosną, jeszcze nie do jedzenia. Ten szarłat mnie intryguje.

 

 

Cytat

Ale Figaro kolego sympatyczny ile tego jesz?

 

ja jem codziennie, dodaję do praktycznie każdego obiadu, śniadania i kolacji (no chyba że jem owsiankę). Kolego złoty, taki pęczek kiełek do jajecznicy to zzzłoto.

 

 

Edytowane przez Figaro
Odnośnik do komentarza

Lidlowske nerkowce w kadrze zeby zwiekszyc prestiz?

 

Jade na rzezusce bo szybko rosnie i wydaje mi sie najwydajniejsza. Po prostu mam zamiar jesc ja juz zawsze. 

 

A reszta jest spoko ale sam wiesz ze czas wzrostu jest strasznie zroznicowany. Tez czasem posadze ale wlasnie bardziej dla smaku zeby przegrysc niz tak jak w przypadku rzezuchy dostarczyc codzienna dawke niesmiertelnosci

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

A ja sobie hoduję teraz kiełki kozieradki i niewidocznej na zdjęciu pszenicy. Podoba mi się szybkość kiełkowania w porównaniu do moich ostatnich dzieci w postaci marchwi i szarłatu.

 

Ew0IOLo.jpg

 

Zakupiłem też sobie nową szklarenkę i wróciłem do tych microgreensów. Na zdjęciu trzy różne typy, lucerna, sałata i rokietta.

 

Tak wygląda Day 2.

 

F1ZiNiw.jpg

 

Fajnie jest sobie dbać o takie dziecinki. Podlewam sobie przed i po pracy, hihi.

Edytowane przez Figaro
  • WTF 1
Odnośnik do komentarza

No i o co ci @Grabek chodzi dzisiaj, co? Co? Najpierw życzysz jednemu userowi śmierci w innym temacie, a tutaj jakieś nieprzyjemne emotki wysyłasz. W dodatku masz wulgarny avatar. Weź ty może spadaj, co????

 

PS. Pisałem już co myślę o gotowych kiełkach. Chuyowa sprawa, w skrócie ujmując hehe.

Edytowane przez Figaro
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...