Skocz do zawartości

Co ciekawego w TV?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Wielka włóczęga - dziś o 20:00 na Zone Europa. Wyśmienity komediowy klasyk z 1966 roku z Louis de Funèsem i Bourvilem w rolach głównych. Polecam gorąco, oglądałem to na video w latach młodości i dzisiaj z przyjemnością sobie film przypomnę.

 

Po ogromnym sukcesie Gamonia Gérard Oury postanowił powtórzyć sprawdzoną recepturę na kasową komedię. Ponownie angażuje gwiazdy, czyli duet Bourvil/de Funès, a akcję przenosi do okupowanej Francji czasu II wojny światowej.

 

Jest rok 1941 w Paryżu. Wracający z nalotu bombowego angielski samolot zostaje zestrzelony, ale trzem lotnikom udaje się katapultować. Jeden z nich ląduje na remontowanym budynku niemieckiej komendantury, drugi na dachu opery, a trzeci w basenie z fokami w miejscowym ogrodzie zoologicznym. Te zadziwiające okoliczności powodują, iż w pomoc poszukiwanym lotnikom zaangażowany zostają tynkarz Augustin i dyrygent opery, Stanislas LeFort. Obaj, niejako wbrew swojej woli, zadzierają z okupacyjnymi władzami i po kryjomu eskortując alianckich pilotów wyruszają w niebezpieczną podróż do strefy neutralnej. To dopiero początek serii niesamowitych perypetii.

 

Błyskotliwa farsa z udziałem legendarnych komików przyciągnęła przed ekrany niecodzienną publiczność. W samej Francji szacuje się, iż film obejrzało około 17 milionów widzów i dopiero Titanic poprawił ten wynik. Ciekawostką jest fakt, że Wielka włóczęga jest dotąd najpopularniejszym filmem o II wojnie światowej…w Chinach. Za sukcesem stał duży budżet i realizacyjny rozmach widoczny w obrazie. Znakomite plenery, pełne słońca i żywych kolorów zdjęcia Claude’a Renoira oraz staranność inscenizacyjna i dbałość o realia epoki to niewątpliwe atuty tej superprodukcji. Jednak podstawowym magnesem przyciągającym widzów do kin był brawurowy duet, czyli Bourvil i de Funès, dający w Wielkiej włóczędze prawdziwy popis gry aktorskiej. Komedia Oury’ego to jednocześnie wartka fabuła, zabawne, wielopiętrowe gagi i zręcznie przemycane elementy burleski. Nad całością unosi się duch Macka Sennetta, a zaskakujący finał jest prawdziwą ozdobą filmu. Dla widzów spragnionych rozrywki na najwyższym poziomie te dwie godziny spędzone przed telewizorem będą czystą przyjemnością.

 

Film nagrodzono w 1977 na festiwalu w Niemczech.

Odnośnik do komentarza
Sydney Pollack?! Ale to chyba nie ten, który wypija wino ze swoją dziewczyną?! o_O xD

 

?

 

Ktokolwiek był "jego dziewczyną", to już raczej Sydney z nią nie popija, skoro od ponad miesiąca gryzie piach... Film został oczywiście nakręcony dużo wcześniej.

 

Polecam dzisiaj "7 lat w Tybecie" na TVP1 o 20:10. Dawno tego nie widziałem w TV, a film udany.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...