Opublikowano 23 sierpnia 200915 l Kempeitai - Raymond Lamont-Brown Monografia japońskich służb bezpieczeństwa, których początki sięgają końca XIX wieku a szczyt "możliwości" i eskalację przemocy uzyskują w momencie wybuchu WWII. Jest to typowo historyczna kniga więc nie ma tu bohaterów, przemyśleń etc - są tylko suche fakty dot. genezy powstania tej bodaj najbrutalniejszej jednostki XX wieku. Przyznam szczerze, że po przeczytaniu tej i kilku jej podobnych pozycji (tj. traktujących o wojnie nie od strony bohaterskości kamikaze i postępowaniu zgodnie z bushido, którego rola w okresie wojny została całkowicie przemianowana, ale od tej właściwszej strony ukazującej Japończyków jako ultranacjonalistów bez skrupułów i jakichkolwiek przejawów empatii w stosunku do gaijin) trochę inaczej patrzę na wydarzenia z Nagasaki i Hiroszimy. Społeczeństwo patrzy na to przez pryzmat obecnej Japonii ale mało kto zauważa, że tak naprawdę prawdziwym powodem do zrzucenia bomb mogło być nie tyle ich testowanie co siłowe doprowadzenie do porządku społeczeństwa, które od czasu otwarcia granic i upadku szogunatu pogłębiało się w przeświadczeniu bycia "lepszą rasą".
Opublikowano 15 września 200915 l Słyszeliście może o Marcinie Bruczkowskim? napisał naprawdę dobre książki związane z życiem w Japonii na przełomie lat 80 i 90.
Opublikowano 16 września 200915 l Czy ja wiem? Jak dla mnie pisze słabo, a pozostałe jego książki czyli singapur 4 rano i zagubieni w tokyo (czy jakoś tak) były już całkowicie nie do czytania.
Opublikowano 16 września 200915 l Autor Bezsenność była ciekawa - ot taki pamiętnik pisany normalnym, codziennym językiem. Zagubionych przeczytałem ale w przeciwieństwie do Bezsenności nie ciągnęło mnie aż tak bardzo aby się w nią zagłębić. Cała ta intryga była bardzo naciągana - osobiście bym wolał aby przyjaciel uczestniczył w jakimś tajny projekcie (wszak był geniuszem) a nie siedział w piwnicy eksperymentując na samym sobie Radio Yokohama przeczytałem jak dotąd ok 30 stron i trochę za bardzo trąci Zagubionymi - znowu klimaty okołomuzyczne. Chwilowo odłożyłem na rzecz uzupełnienia braków w Pratchett'cie, Pilipiuku i Piekarze.
Opublikowano 16 września 200915 l O to właśnie chodzi, nie dość że naciągane to jeszcze wszystko takie jakieś ciężko strawne. Bezsenność może i ujdzie ale kolejne jego książki? Nie.
Opublikowano 31 grudnia 200915 l Bezsenność mi się podobała bardzo Na święta dostałam Zagubionych i zaczęłam czytać, na razie spoko :3
Opublikowano 19 lutego 201015 l Nie wiecie może gdzie dostane "Bezsenność w Tokio"? Szukam i szukam i wszędzie produkt niedostępny.
Opublikowano 21 lutego 201015 l Nie wiecie może gdzie dostane "Bezsenność w Tokio"? Szukam i szukam i wszędzie produkt niedostępny. Proponuję napisać do wydawcy książki - Rosner i Wspólnicy z pytaniem kiedy będzie wznowienie. Na ich stronie niedawno widniała informacja, że planują dodruk na początku roku 2010, więc może już coś się ruszyło. Pozostałe książki Bruczkowskiego mają na stanie.
Opublikowano 12 kwietnia 201014 l O ile dotychczas liczba wydawnictw o historii Japonii nie była zbytnio imponująca (w zasadzie mówimy tutaj tylko książce Jolanty Tubielewicz), tak niedawno Wydawnictwo UJ opublikowało: Historia Japonii Edytowane 12 kwietnia 201014 l przez Whiteman
Opublikowano 15 listopada 201014 l Mam pytanie odnośnie książek o mitologii Japońskiej. Ewentualnie jakieś publikacje w necie. Muszę przyznać że jestem dość zielony w temacie ale wiem, że mitologia KKW jest bardzo ciekawa i bogata. Póki co google mi nie pomaga - możecie coś polecić ???
Opublikowano 15 listopada 201014 l Autor Mitologia Japonii J.Tubielewicz oraz Ludy starożytnej Japonii z serii Mitologie świata wypuszczonej pod patronatem Rzepy dodatkowo na eBay możesz złapać bogato ilustrowaną publikację J.Piggott
Opublikowano 28 listopada 201014 l Wielkie dzięki ! Ja natomiast gorąco polecam "Japońskie opowieści o bogach" Wiesława Kotańskiego.
Opublikowano 1 maja 20177 l A jakies ksiazki o stosunku do starszych w Japonii? W "Chryzanetemie i mieczu" moglo cos o tym byc, ale raz, ze na pewno nie cala ksiazka, a dwa, ze czytalem 10 lat temu, wiec moge zle pamietac.
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.