Skocz do zawartości

Ostatnio widziałem/widziałam...


aux

Rekomendowane odpowiedzi

High-Rise/Wieżowiec (2015) - Szaleństwo... Czym jest? Jaka jest definicja szaleństwa? Czy szaleństwo da się określić?

Wieżowiec, a w nim klasy społeczne. Rodzinka z dzieciakami, prezenter telewizyjny, aktorka, samotna matka z synkiem, ochroniarz, cieć, ekscentryczni bogacze, Luke Evans jako nerwus, Jeremy Irons jako architekt oraz Tom Hiddleston jako lekarz... 

Wieżowiec zaczyna się niewinnie. Mamy nakreślone lekko postacie, nieco ekscentryczni, lekko dziwni. Ten moment można określić mianem "Wady Ukrytej". Następnie całość zaczyna balansować na granicy jawy i snu. Tutaj można nazwać to "Tytusem Andronikusem" (co zresztą Tom fajnie zaprezentował). Koniec to już totalna... co bym nie napisał byłby spoiler więc nawiążę tylko do dyskusji Lainga i Royala o budynkach i ich metafizycznej formie. Innymi słowy czuć tutaj "Ukryty Wymiar". 

Wieżowiec jako budynek pełni dwojaką funkcję: jest schronieniem ale i obnaża ludzkie wnętrze. Jest swego rodzaju wariacją kręgów Piekła Dantego gdzie każda sekcja reprezentuje inne grzechy lecz z czasem granice pięter zacierają się, a chaos obejmuje cały budynek.

Ogląda się go przyjemnie aczkolwiek trochę zbyt szybko następuje przejście z harmonii do rebelii. Mimo to obraz broni się ciekawymi koncepcjami. Gówniarz zjadający płatki w amerykańskim hełmie rodem z Wietnamu, "zaczarowany ogród", winda z lustrami, pytanie pana Tik-Taka z telewizora, kalejdoskop... Wszystko to ma głębsze znaczenie społeczne. 

Się nie mogę doczekać na Free Fire :banderas:

 

Pokot (2017) - Film mógł być świetnym thrillerem. Mrocznym i tajemniczym. A jednak bardziej dało się odczuć jakby obraz Agnieszki Holland był swego rodzajem manifestem. Dobre i świetne sceny mieszają się z tandetnymi i stereotypowymi. Na plus zasługują na pewno zdjęcia Kotliny Kłodzkiej. Majestatyczne polany skąpane w porannym, leniwym świetle jak i mroki pokrytych śniegiem lasów. Przekonująca kreacja Agnieszki Mandat to również zaleta filmu. 

Szkoda tylko, że nie wszystko zgrane jest tak jak powinno. Może wpływ miał na to długi okres kręcenia zdjęć? Sceny przybliżania charakterystyki pobocznych postaci i ich retrospekcje wydają się być przedstawione w złych momentach. Przez to widz nie stara się zastanawiać nad tożsamością sprawcy. Ciekawa była koncepcja motywu, że natura w końcu upomniała się o swoje. Zobojętniałe oczy zwierząt powodowały lekkie ciarki na plecach. Szkoda, że motyw ten nie został rozwinięty. Nie satysfakcjonuje mnie też końcówka. Działania postaci uwarunkowane są niestety czarno-białym echem filmu: my, dobrzy - oni, źli.

Scena przy wspólnym stole na siłę próbuje wprowadzić happy end, a przecież każda decyzja niesie ze sobą konsekwencje. 

 

Muzyka ciekawa i wprowadza klimat zarówno w scenach akcji oraz spokoju choć motyw przewodni zbyt często odtwarzany i czasem niezbyt pasujący do tego co widzimy na ekranie. 

Obraz ciekawy ale bez mocnego akcentu. Mogło być dużo lepiej.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Wyspa Tajemnic z Panem Leonardo di Capriciosa. Po prostu łał, jakimś znawcą gatunku nie jestem, ale to coś mnie zachwyciło. Polecam. Możecie przy okazji coś podobnego zarzucić :obama:

 

Jeśli chodzi o filmy, w których przez cały film nie masz pojęcia co jest prawdą to:

 

ENEMY

Mechanik

Cloverfield Lane 10

The Jacket

Memento

 

i wszystko Lyncha, ale ja nie przepadam za jego "finezją"

Edytowane przez Copper
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Zobacz znowu, gdyż robi w chuja nieźle.

Bylem troszke zaskoczony, przyznaje ale tez nie przesadzajmy.

 

W sumie to myslalem niedawno aby sobie go odswiezyc.

Fajna ta lista bartiz. Bede mial co ogladac.

 

O i 12 malp sobie odswieze.

Odnośnik do komentarza

Psychoza Hitchcocka - czyste złoto. :banderas:

 

Widziałem już wiele razy i za każdym razem film jest wspaniały.

 

btw dopiero niedawno się skumałem że jest kontynuacja, i to nie jedna. Sceneriusz do dwójki pisał Tom Holland więc może warto się zainteresować?

Polecam serial Bates Motel o przeszłosci Normana. Ogladam, wlasnie jest 5, ostatni sezon i jest wyku.rwisty.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

 

Psychoza Hitchcocka - czyste złoto. :banderas:

 

Widziałem już wiele razy i za każdym razem film jest wspaniały.

 

btw dopiero niedawno się skumałem że jest kontynuacja, i to nie jedna. Sceneriusz do dwójki pisał Tom Holland więc może warto się zainteresować?

Polecam serial Bates Motel o przeszłosci Normana. Ogladam, wlasnie jest 5, ostatni sezon i jest wyku.rwisty.

 

 

totalnie wyleciało mi z głowy że jest serial :O Widzę netflix ma pozostałe 4 w ofercie więc będzie oglądane!

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...