Skocz do zawartości

Jaki laptop ?


psx18

Rekomendowane odpowiedzi

Akurat jest promocja na jakiegoś, wydaje się w ludzkich pieniądzach jeszcze https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/laptop-apple-macbook-air-13-3-retina-m1-8gb-ram-256gb-ssd-macos-gwiezdna-szarosc

 

Nie wiem czy z 8gb to ma sens, chyba że mac os zużywa dużo mniej ramu od windowsa

Edytowane przez Chewie
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, dominalien napisał(a):

Jakiś Macbook Air z M2 na przykład. Wystarczy 8GB RAM.

 

A nie było tak ,że wersje 8GB mocno obciążają dysk używając go jako uzupełnienie zbyt małej pamięci? A sam dysk jest wlutowany w płytę. Jak ktoś kupuje laptopa na lata warto się zastanowić nad dopłatą do 16GB. 

 

19 godzin temu, JaskinieTerrigenoweMarvela napisał(a):

Podobno laptopy z serii Lenovo LOQ są całkiem dobrym sprzętem dla wymagających użytkowników notebooków do szybkiej i intensywnej pracy biurowej, ,,growej" (czyli częściowo do grania w miarę nowe tytuły), do ściągania sporej wielkości plików i ich magazynowania i do robienia wielu operacji naraz: kopiowanie, internety, porządkowanie, odtwarzanie. Co myślicie o tej serii? Tak jak pisałem wyżej, tylko i wyłącznie w grę wchodzi 32 GB RAM lub wyżej oraz co najmniej 1TB dysk SSD. O reszcie parametrów się nie wypowiem, bo nie mam wystarczającej wiedzy i nie śledzę rynku i nowinek technologicznych stosowanych w komputerach typu ,,laptop/ultrabook". No i co o tym sądzicie? 

 

 

Tak naprawdę super-duper zaawansowany laptop do kwoty 5500zł potrzebny mi jest, jak pisałem wyżej - przepraszam, ale zacytuję siebie, do: ,,szybkiej i intensywnej pracy biurowej, ,,growej" (czyli częściowo do grania w miarę nowe tytuły), do ściągania sporej wielkości plików i ich magazynowania i do robienia wielu operacji naraz: kopiowanie, internety z tysiącami otwartych okienek, porządkowanie, odtwarzanie przy tym streamingu etc. Oprócz tego jestem wielbicielem wszystkiego co technologicznie jest w tym, co mnie interesuje jak najlepsze i najnowsze, ale głównie to na co mnie stać do określonej kwoty. ,,Najwięcej, najlepiej"! 16GB RAM mnie nie interesuje, ani dysk 512 GB - za mało! 

 

Brzmisz jak reklamy elektromarketów dla Mietków, procesor intel dysk tysiąc! xD Doinwestuj przede wszystkim w dobry procesor bo tego nie wymienisz do końca życia laptopa a dysk i ram w laptopach się jeszcze da. Chyba ,że jakieś mały ultrabook to może mieć ram wlutowany. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

ARM lepiej zarządza pamięcią niż x86, dlatego 8GB jest spoko do zwykłych zastosowań.

 

Z makbukami jest problem, że po kilku (6-7) latach nie ma aktualizacji do nowego systemu i potem są jeszcze ze 2 lata aktualizacji bezpieczeństwa (w sumie 8-9 lat wsparcia) i wtedy komputer do piachu. Więc jak się kupuje model sprzed kilku lat jego żywotność będzie krótka.

Edytowane przez dominalien
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, dominalien napisał(a):

Z makbukami jest problem, że po kilku (6-7) latach nie ma aktualizacji do nowego systemu i potem są jeszcze ze 2 lata aktualizacji bezpieczeństwa (w sumie 8-9 lat wsparcia) i wtedy komputer do piachu. Więc jak się kupuje model sprzed kilku lat jego żywotność będzie krótka.

Po co takie herezje wypisujesz i straszysz chłopaka? 6-letnie Macbooki regularnie śmigają, mają aktualizacje i spokojnie nadają się do normalnej pracy biurowej. Poza tym OP nie napisał na ile potrzebuje laptopa - rok, dwa, czy dziesięć.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, HenrykIggO napisał(a):

Po co takie herezje wypisujesz i straszysz chłopaka? 6-letnie Macbooki regularnie śmigają, mają aktualizacje i spokojnie nadają się do normalnej pracy biurowej. Poza tym OP nie napisał na ile potrzebuje laptopa - rok, dwa, czy dziesięć.

Napisałem jakąś nieprawdę?

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, dominalien napisał(a):

ARM lepiej zarządza pamięcią niż x86, dlatego 8GB jest spoko do zwykłych zastosowań.

 

Z makbukami jest problem, że po kilku (6-7) latach nie ma aktualizacji do nowego systemu i potem są jeszcze ze 2 lata aktualizacji bezpieczeństwa (w sumie 8-9 lat wsparcia) i wtedy komputer do piachu. Więc jak się kupuje model sprzed kilku lat jego żywotność będzie krótka.


Jeśli już to jest to kwestia systemu nie procesora. ARM czy 86 nie ma nic do zużycia pamięci. 

Odnośnik do komentarza
25 minut temu, Ukukuki napisał(a):


Jeśli już to jest to kwestia systemu nie procesora. ARM czy 86 nie ma nic do zużycia pamięci. 

Eh, jak ja lubię, jak się ludzie wypowiadają o rzeczach, o których nie mają pojęcia.

 

MacOS na Intelu i programy na nim żrą mniej więcej tyle pamięci, co winda. Zmiana na ARM z UMA bardzo zmieniła sytuację. Tu jest w miarę nieźle to opisane: https://www.howtogeek.com/865066/its-okay-to-buy-a-mac-with-only-8-gb-ram/

 

Niezależnie od wszystkiego, skoro sam zainteresowany napisał, że o makbukach nic nie wie, lepiej mu dać różne informacje o tym, jak sprawa z makami wygląda i niech sobie sam podejmie decyzję, czy np. szukać droższego z 16gb czy nie.

Edytowane przez dominalien
Odnośnik do komentarza
36 minut temu, dominalien napisał(a):

Niezależnie od wszystkiego, skoro sam zainteresowany napisał, że o makbukach nic nie wie, lepiej mu dać różne informacje o tym, jak sprawa z makami wygląda i niech sobie sam podejmie decyzję, czy np. szukać droższego z 16gb czy nie.

No, no to mu napisaliśmy, a Ty mącisz.

 

36 minut temu, dominalien napisał(a):

Eh, jak ja lubię, jak się ludzie wypowiadają o rzeczach, o których nie mają pojęcia.

Widzisz, lubisz i robisz to samo.

Odnośnik do komentarza

@HenrykIggO Ja napisałem "w sumie 8-9 lat wsparcia", ty że herezje wypisuję, i że "6-letnie Macbooki regularnie śmigają". No pewnie, że śmigają, bo mają 6 lat i przed sobą jeszcze parę lat wsparcia. WTF?

 

Edit: tu goście z ars zebrali okresy wsparcia maców z prawie dwóch dekad: https://arstechnica.com/gadgets/2022/07/some-macs-are-getting-fewer-updates-than-they-used-to-heres-why-its-a-problem/

 

Pierwszy wykres to ilość lat nowych wersji MacOSa, drugi ilość lat poprawek bezpieczeństwa (zasadniczo lata nowych MacOSów + 2). Ostatnio ten okres spada, bo po przejściu na Apple Silicon chcą się pozbyć intelowych maków jak najszybciej. Ostatnio tak było ok. 2005 r. gdy przechodzili z PPC na Intela, ludzie pokupowali Maki Pro za dziesiątki tysięcy i dostali 4 lata wsparcia nowych wersji systemu. To bardzo typowe zachowanie dla Apple.

 

Więc chyba warto, żeby kolega zainteresowany o tym wiedział? Jest szansa, że te nowe maki na AS będą miały dłuższe wsparcie niż 8 lat (od wprowadzenia danego modelu), ale kto to wie?

Edytowane przez dominalien
Odnośnik do komentarza
W dniu 4.07.2024 o 11:31, dominalien napisał(a):

Eh, jak ja lubię, jak się ludzie wypowiadają o rzeczach, o których nie mają pojęcia.

 

MacOS na Intelu i programy na nim żrą mniej więcej tyle pamięci, co winda. Zmiana na ARM z UMA bardzo zmieniła sytuację. Tu jest w miarę nieźle to opisane: https://www.howtogeek.com/865066/its-okay-to-buy-a-mac-with-only-8-gb-ram/

 

Niezależnie od wszystkiego, skoro sam zainteresowany napisał, że o makbukach nic nie wie, lepiej mu dać różne informacje o tym, jak sprawa z makami wygląda i niech sobie sam podejmie decyzję, czy np. szukać droższego z 16gb czy nie.

 

No a jak to się ma do Androida na ARM który wcina dużo więcej pamięci niż MacOS czy iOS? Też Pracują na SoC.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...