Skocz do zawartości

Niusy


Gość Grzegosz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

16 minut temu, Bartg napisał(a):

 

Tu deweloper ma w chuju :kaz: Blok oddany, podpisane, niech się zarządca martwi. Także sprawa pewnie skończy się w sądzie. Tak samo ostatnio w tym samym nomen omen bloku od spodu balkonu odeszła cała izolacja o wadze kilkadziesiąt kilo i wisiała nad balkonem poniżej. Kumpel zadzwonił do developera, ten stwierdził że to nie jego sprawa mogą sobie straż wezwać. No to wezwał straż i obciążył kosztami interwencji developera, z tego co wiem sprawa też skończy się w sądzie.


Nie do końca, na budynek jest 5 lat gwarancji. 

Odnośnik do komentarza
50 minut temu, Bartg napisał(a):

Założenie lpg 4 lata temu to inwestycja życia była :notbad: Ogólnie śmieszne, że ekologiczny aspekt jeżdżenia na LPG jest totalnie olewany w Unii, bo elektryki zbawią świat.

Ekologiczny aspekt jeżdzenia na LPG to trochę mit.

Tak naprawdę LPG emituje tylko około 20% mniej zanieczyszczeń niż benzyna, a biorąc pod uwagę, że gazu spalisz jakieś 15-20% więcej to.....

I najważniejsze -te pomiary stosunku zanieczyzczeń benzyna vs LPG nie były aktualizowane od lat 90, wiec porównując z obecnymi autami może się okazać,że w zasadzie LPG emituje więcej zanieczyszczeń.

Jest stosowne opracowanie na ten temat nawet.

Odnośnik do komentarza
5 minutes ago, AdiCarrion said:

Ekologiczny aspekt jeżdzenia na LPG to trochę mit.

Tak naprawdę LPG emituje tylko około 20% mniej zanieczyszczeń niż benzyna, a biorąc pod uwagę, że gazu spalisz jakieś 15-20% więcej to.....

I najważniejsze -te pomiary stosunku zanieczyzczeń benzyna vs LPG nie były aktualizowane od lat 90, wiec porównując z obecnymi autami może się okazać,że w zasadzie LPG emituje więcej zanieczyszczeń.

Jest stosowne opracowanie na ten temat nawet.

 

Oczywiście, że były aktualizowane i oczywiście, że nie jest tak jak piszesz. W stosunku do diesla nawet z DPFami itd to jest przepaść, ale nawet do zwykłej benzyny to jest 40% mniej CO i aż 90% mniej cząstek stałych. Testy przeprowadzone w 2020 r przez Liquid Gas Europe zgodnie z normami WLTP. Kumpel, który ogarnia mi LPG pracuje w R&D w KME (polski producent instalacji) i od 2020 to jest przepaść w jakości instalacji, zwłaszcza tych do aut z wtryskiem bezpośrednim i co za tym idzie wyniki emisji są jeszcze bardziej na korzyść LPG. Ale to niedobra jest mówić szerzej, bo poza kilkoma firmami jak Dacia głównie to już mało kto oferuje fabryczne LPG.

 

Wyniki emisji spalin samochodów LPG

Wyniki-testow-emisyjnych.webp

Wyniki-testow-emisji-LPG.webp

  • This 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Bartg napisał(a):

 

Oczywiście, że były aktualizowane i oczywiście, że nie jest tak jak piszesz. W stosunku do diesla nawet z DPFami itd to jest przepaść, ale nawet do zwykłej benzyny to jest 40% mniej CO i aż 90% mniej cząstek stałych. Testy przeprowadzone w 2020 r przez Liquid Gas Europe zgodnie z normami WLTP. Kumpel, który ogarnia mi LPG pracuje w R&D w KME (polski producent instalacji) i od 2020 to jest przepaść w jakości instalacji, zwłaszcza tych do aut z wtryskiem bezpośrednim i co za tym idzie wyniki emisji są jeszcze bardziej na korzyść LPG. Ale to niedobra jest mówić szerzej, bo poza kilkoma firmami jak Dacia głównie to już mało kto oferuje fabryczne LPG.

 

Wyniki emisji spalin samochodów LPG

Wyniki-testow-emisyjnych.webp

Wyniki-testow-emisji-LPG.webp

 

 Według Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (AEGPL), spalanie LPG emituje ok. 20% mniej związków węgla niż......

 

No widzę,że wyniki są zeleżne od organizacji która to mierzy ;)

Co ciekawe nikt nie wspomina o emisji metanu w przypadku LPG.

 

 

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Bartg napisał(a):

Ale nadal nie wiem jakim cudem auto z lpg ma emitować metan.

No żebyś zatankował auto LPG trzeba najpierw LPG otrzymać z gazu ziemnego metodą rafinacji przy której powstają duże ilości metanu .Teoretycznie augo jeżdzące na LPG nie wytwarza metanu-teoretycznie auto elektryczne nawet ładowane prądem z węgla nie wytwarza CO2

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Bartg napisał(a):

No nie powstaje metan, tylko oddziela się propan i butan od metanu, nie wali się go do atmosfery. Lpg otrzymuje się też jako produkt uboczny rafinacji ropy. Można na siłę twierdzić, ze produkuje to tony metanu, ale nie

Ale przecież większa część światowej produkcji LPG powstaje z gazu ziemnego,, gdzie ten wytrącony metan puszcza się w chmury

Odnośnik do komentarza

Mnie się ostatnio spodobał Nissan X-Trail, ma fajne wymiary, design, klasyczne wnętrze i interfejs z klimą sterowana przyciskami, a nie wszystko na tablecie. Do tego duży bagażnik. Problem tylko taki, że zrobili hybrydę, która przy prędkościach autostradowych pali minimum 11 litrów :kekw:

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, krupek napisał(a):

Mnie się ostatnio spodobał Nissan X-Trail, ma fajne wymiary, design, klasyczne wnętrze i interfejs z klimą sterowana przyciskami, a nie wszystko na tablecie. Do tego duży bagażnik. Problem tylko taki, że zrobili hybrydę, która przy prędkościach autostradowych pali minimum 11 litrów :kekw:

No zwykła benzyna w tej budzie przy 140 ile by paliła według Ciebie? ;)

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, gtfan napisał(a):

 

Skoro już teraz to wchodzi, to co będzie za 5 lat? Tego już nic nie zatrzyma.

No i ten mityczny kobalt wydobywany przez dzieci już dawno stracił na znaczeniu w kontekście elektryków.

Odnośnik do komentarza
Teraz, Shago napisał(a):

 

Skoro już teraz to wchodzi, to co będzie za 5 lat? Tego już nic nie zatrzyma.

i dobrze, niech wchodzi jak najszybciej. tylko szkoda że dalej infrastruktura nie jest na gotowa żeby to wszystko obsługiwać.

 

a co będzie za 5 lat to nie wiadomo, może będzie ładowanie do 100% w 3 minuty dające zasięg 1000km, a może już jesteśmy u szczytu tej technologii i dalsze jej rozwijanie ponad to co mamy nie będzie dalej opłacalne (ale szczerze to chyba to już może być ten punkt rozwoju który będzie optymalny dla praktycznie każdego). nie wiemy, niech się rozwija jak najlepiej ale też fajnie by było przyśpieszyć rozwój infrastruktury bo ta niestety odstaje :/ 

Odnośnik do komentarza
16 minutes ago, krupek said:

Pewnie w granicach 10-11 litrów, ale hybryda chyba ma na celu obniżyć spalanie. Tym bardziej, że to nie jest jakiś demon mocy.

Niestety hybrydy na autostradzie dają bardzo niewiele. Tzn. nic jeśli jedziesz po płaskim ze stabilną prędkością i trochę pomagają przy gęstszym ruchu, jeśli wykorzystujesz żeglowanie lub odzyskiwanie energii przy hamowaniu. 
Patrzyłem ostatnio wyniki testów autostradowego spalania we francuskiej gazecie i mój tsi wypadał zdecydowanie lepiej niż hybrydowa Corolla. W mieście by było odwrotnie. A nowy Passat z tym silnikiem, był jedynym testowanym autem benzynowym z realnym zasięgiem ponad 1000 km (ma zbiornik ponad 60 litrów, mój golf ma 45 i max nim robiłem ponad 800 na jednym baku). 

  • Dzięki 1
  • This 1
Odnośnik do komentarza
43 minuty temu, gtfan napisał(a):

i dobrze, niech wchodzi jak najszybciej. tylko szkoda że dalej infrastruktura nie jest na gotowa żeby to wszystko obsługiwać.

 

a co będzie za 5 lat to nie wiadomo, może będzie ładowanie do 100% w 3 minuty dające zasięg 1000km, a może już jesteśmy u szczytu tej technologii i dalsze jej rozwijanie ponad to co mamy nie będzie dalej opłacalne (ale szczerze to chyba to już może być ten punkt rozwoju który będzie optymalny dla praktycznie każdego). nie wiemy, niech się rozwija jak najlepiej ale też fajnie by było przyśpieszyć rozwój infrastruktury bo ta niestety odstaje :/ 

 

Jeżeli ludzie będą się ładować głównie z własnego źródła (domy jednorodzinne, bądź ładowarka na miejscu postojowym), to infrastruktura jest już gotowa. Kwestia kiedy stacje benzynowe będą na potęgę instalować szybkie ładowarki, bądź takie się będą pojawiać na MOPach.

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Shago napisał(a):

 

Jeżeli ludzie będą się ładować głównie z własnego źródła (domy jednorodzinne, bądź ładowarka na miejscu postojowym), to infrastruktura jest już gotowa. Kwestia kiedy stacje benzynowe będą na potęgę instalować szybkie ładowarki, bądź takie się będą pojawiać na MOPach.

nie mówię o ładowarkach które są tylko końcówką całej infrastruktury. bardziej chodzi mi o energię której nie produkujemy czysto w nadmiarze...

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, krupek napisał(a):

Pewnie w granicach 10-11 litrów, ale hybryda chyba ma na celu obniżyć spalanie. Tym bardziej, że to nie jest jakiś demon mocy.

Mam hybrydę i spalanie w mieście czy pod miastem jest wyrażnie mniejsze, zresztą nawet przy 110 pali mniej niż ten sam model w benzynie. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...