Skocz do zawartości

Odżywianie


Sebas

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Litwin posiadasz wiedzę z zakresu dietetyki to mam pytanko.Dziś na kursie usłyszałem że śniadanie musi mieć większość ilość białka niż węglowodanów.Ogólnie powinien to być posiłek bazujący na białku z dodatkiem innych makro. Uzasadnione było to kortyzolem ale dokładnie nie wiem o co chodziło. O co tutaj chodzi?

Odnośnik do komentarza

Wiec to nie jest popularna opinia, ale bardzo wiele badan i opracowan za nia optuje. Wystarczy przyjzec sie chocby tak lubianemu CBL. Pozwole sobie zacytowac :

 

By skipping breakfast, it’s easy to change several aspects of the
metabolism, like whether the body burns fat for energy or carbs. I
do realize that the gurus across all folds, from medical doctors to
bodybuilding coaches believe that breakfast is essential, preaching it
with zeal. Sometimes, it sounds as though death may occur from
skipping breakfast after some of the harangues I’ve heard, but the
facts don’t agree and don’t lie.

 

For the average individual, upon waking or thereabouts (say 7am),
levels of the potent hormone cortisol reach a high point for the day.
Cortisol elevates naturally through the night1,2 and peaks upon
waking1,3.
Cortisol is catabolic, a statement beyond dispute, but catabolic how?
Catabolic only means tearing down a more complex material in the
body for a different use. Destroying muscle tissue—as happens
during resistance training—is a normal and common catabolic
process associated with cortisol release. But releasing glucose from
glycogen stores is also catabolic; and so is releasing fat from fat cells.
Cortisol is like nega-insulin. Insulin's main purpose is to make tissue
grow; cortisol breaks things down. And like insulin that stimulates
both muscle and fat cells to grow, cortisol also stimulates the
breakdown of both fat and muscle. Also like insulin, diet and
exercise controls which tissue cortisol attacks.
When acting without elevated insulin levels and in a natural
manner—so without being constantly elevated like during chronic
stress—cortisol triggers the breakdown of triglycerides into freefatty
acids (FFAs) for metabolization a process known as lipolysis1,4.
The morning before eating is the one consistent time when insulin
levels are very low and cortisol is high, i.e. cortisol accelerates fat
burning in the morning if nothing interferes.

 

More happens in the morning with hormones as well. The body
releases ghrelin—the main hunger-control hormone5—in a pulsatile manner through the night with a peak occurring upon waking6. This
spike incites hunger and is why the stomach growls when getting
out of bed. Hunger’s not always something to avoid: ghrelin also
stimulates growth hormone release8. As growth hormone levels rise
the body releases more fat to be burned as fuel8 and decreases the
destruction of protein for use as fuel9. Growth hormone levels peaks
roughly two hours after waking if skipping breakfast10.
In other words, every day the body starts as a fat-burning furnace.
Even during exercise, without eating breakfast, the body burns far
higher levels of fat than normal11 and causes an increase in the
production of fat-burning enzymes, allowing the body to metabolize
fat faster12.

 

Contrast this with what happens by eating a healthy, balanced
breakfast, one that contains as little as 30 grams of carbs. As is well
known, insulin levels rise with the rise in blood sugar, kick-starting
.
Wake 2 hours later
a downward spiral of fat burning: the early-morning release of
insulin hinders fat burning for the rest of the day13; while cortisol
levels remain high, the insulin release causes new empty fat cells to
be created14. The insulin also lowers levels of ghrelin and growth
hormone15. Maybe hunger drops, but so does fat burning.
From the facts above—this is fact , not guesswork—one would come
to the conclusion that maybe holding breakfast off for a few hours is
a good idea, or at least until cortisol levels return to normal and
growth hormone levels fall naturally, which takes a few hours.
Skipping breakfast looks like a way to lose body fat faster, or at least
to keep it off

Czyli mocno w skrocie. Kortyzol sam w sobie nie jest jakims wielkim zagrozeniem, bo jest kataboliczny tak samo jak kataboliczne np jest uwalnianie glukozy z zapasow w miesniach. Rano budzimy sie jako maszyna do spalania tluszczu, gdzie kortyzol wzmaga spalanie tluszczu na energie. Do tego organizm zaczyna wydzielac greline (hormon glodu) i znowu to niekoniecznie musi byc zle, bo grelina wzmaga produkcje hormonu wzrostu. Gdy cialo wydziela wiecej hormonu wzrostu zuzywa wiecej tluszczu wtedy jako energi i zmniejsza zuzycie bialka jako paliwa.

 

Wg autora dobrym pomyslem jest wpierw wypicie kawy z tlusta bita smietana (bez cukru oczywiscie) i zjedzenie sniadania najwczesniej po godzinie.

Edytowane przez El Loco Chocko
Odnośnik do komentarza

No to niech mi ktoś wytłumaczy czemu kulturyści mając najlepszych dietetyków sportowych tak nie robią? Zawsze mnie dziwiło że właśnie osoby stosujące jakieś nowe pokrętne sposoby odżywiania przeważnie kompletnie nic sobą nie reprezentują a osoby z ładną/dobrze wyglądającą sylwetką takich bajerów nie stosują.

Odnośnik do komentarza

Wg mnie nie powinienes sie tym przejmowac. Jesli do tej pory cwiczyles, jadles i wszystko bylo okej, nic sie raczej nie zmieni.

 

No to niech mi ktoś wytłumaczy czemu kulturyści mając najlepszych dietetyków sportowych tak nie robią?

Hmm no wlasnie chyba robia, takie odnosze wrazenie. Niech ci Litwin przypomni jaki mial rygor i jak bardzo to przypominalo to o czym mowil twoj trener.

Edytowane przez El Loco Chocko
Odnośnik do komentarza

No ale wywalać węgle z pierwszego posiłku dnia? Coś tu jest nie tak

 

Czy mówimy ze po prostu najlepiej zaraz po przebudzeniu łyknąc bcaa a później za jakieś 30-60minut normalnie zjesc posiłek na weglach. Przeciez samo białko nam nie zapewni dobrego startu na dzien dobry

Edytowane przez kanabis
Odnośnik do komentarza

Czyli aby mieć jak najlepsze efekty mam wywalić całkowicie płatki owsiane z rana? Ograniczyć do minimum? Obecnie moje śniadanie to 4 całe jaja + 150g owsianych.

Możesz spróbować,w sumie ty masz taki antykatabolik że ciężko będzie kortyzolowi coś zdziałać ;) Ale nawet na bombie spadki masy mięśniowej są dostrzegalne.Jak ktoś jest na redukcji to ja bym dawał 10 gram BCAA przed śniadaniem,ale tak z 10-15 gram,bo leucyna normalizuje pracę insuliny i lepiej są węgle wykorzystywane,tak samo po treningu.

Odnośnik do komentarza

No ale wywalać węgle z pierwszego posiłku dnia? Coś tu jest nie tak

 

Czy mówimy ze po prostu najlepiej zaraz po przebudzeniu łyknąc bcaa a później za jakieś 30-60minut normalnie zjesc posiłek na weglach. Przeciez samo białko nam nie zapewni dobrego startu na dzien dobry

Dlaczego pijesz bcaa na czczo? Aminokwasy rozgałęzione nie strawią się same - trzeba je z pokarmem dostarczyć.

Odnośnik do komentarza

 

Czyli aby mieć jak najlepsze efekty mam wywalić całkowicie płatki owsiane z rana? Ograniczyć do minimum? Obecnie moje śniadanie to 4 całe jaja + 150g owsianych.

Możesz spróbować,w sumie ty masz taki antykatabolik że ciężko będzie kortyzolowi coś zdziałać ;) Ale nawet na bombie spadki masy mięśniowej są dostrzegalne.Jak ktoś jest na redukcji to ja bym dawał 10 gram BCAA przed śniadaniem,ale tak z 10-15 gram,bo leucyna normalizuje pracę insuliny i lepiej są węgle wykorzystywane,tak samo po treningu.

 

Jestem na etapie budowania masy a za 2 tygodnie schodzę z towaru i zaczynam dopiero na zimę . W okresie redukcji jeszcze rozumiem ograniczanie węgli ale według tego trenera jedzenie węgli rano to jakieś zło jest. Nie wyobrażam sobie poranka bez dobrej dawki błonnika . Jeszcze jakbym robił aeroby rano to ok jak mówisz wpierw bcaa potem jakieś aero i dopiero śniadanko .

Odnośnik do komentarza

 

No ale wywalać węgle z pierwszego posiłku dnia? Coś tu jest nie tak

 

Czy mówimy ze po prostu najlepiej zaraz po przebudzeniu łyknąc bcaa a później za jakieś 30-60minut normalnie zjesc posiłek na weglach. Przeciez samo białko nam nie zapewni dobrego startu na dzien dobry

Dlaczego pijesz bcaa na czczo? Aminokwasy rozgałęzione nie strawią się same - trzeba je z pokarmem dostarczyć.

 

No właśnie takie suplementy powinno się brać jak najdalej od posiłków by nie zaburzały ich wchłaniania.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...